Humor, Bruklin, psihički poremećaj, erotika i Holokaust. Pomalo neobična kombinacija za jedan roman, zar ne?
Stajronova knjiga je za mene predstavljala pravo otkrovenje. Pre nego što sam je uzela u ruke, znala sam samo da je po njoj snimljen popularni film u kome je glavnu ulogu igrala Meril Strip i da će u jednom trenutku neko biti stavljen pred mučan izbor. Ono što sam otkrila između njenih korica bila je potresna, majstorski napisana, na momente hiperbolična, priča o troje ljudi čiji se životi prepliću tokom leta 1947.
U neku ruku, ovo je roman o odrastanju. Piščeva odluka da pripovedanje prepusti seksualno frustriranom dvadesetdvogodišnjaku me je iznenadila i zaintrigirala. Očekivala sam da će tu važnu ulogu dodeliti ženi čije se ime nalazi u naslovu romana ili nekom sveznajućem pripovedaču. Ubrzo sam, međutim, shvatila da je povukao pravi potez. Stingo je junak za koga se čitalac lako vezuje i najmanje problematičan saputnik na ovom putovanju. Nakon što je otpušten iz jedne izdavačke kuće, on pronalazi smeštaj u jeftinom pansionu „Pink palas“ u Bruklinu, gde planira da se posveti pisanju svog prvog romana. Ovaj mladi ambiciozni južnjak se u prvo vreme u novoj sredini oseća kao riba na suvom, ali onda u njegov život ulaze nepredvidivi inelektualac Nejtan Landau i prelepa ali tragična Sofija Zavistovska.
Stajron u svojoj knjizi prepliće dve priče, koje se odvijaju u dva, vremenski ne tako udaljena, perioda. Iako jednoj od njih tema Holokausta daje posebnu težinu, na mene su prilikom čitanja poseban utisak ipak ostavili trenuci koje provodimo sa Stingom, Nejtanom i Sofijom u sadašnjosti. Postoji nešto u pričama o neuzvraćenoj ljubavi, strastvenim ljubavnim vezama i iskrenom prijateljstvu što me, u kombinaciji sa sjajno osmišljenim dijalogom, privlači kao čitaoca. Sve te elemente pronašla sam u odnosu Stajronovih junaka. U trenutku kada Sofija oseti da je Stingo osoba kojoj se može poveriti, ona počinje da mu priča o svojoj prošlosti. Naravno, kao i u većini knjiga, ni mi ni Stingo ne saznajemo odmah sve. Sofija pripoveda ritmom koji njoj odgovara i bolna istina o vremenu koje je provela u Aušvicu u celini se otkriva tek na samom kraju.
„Sofijin izbor“ svima toplo preporučujem. Navešće vas na razmišljanje o ljudskoj prirodi i prirodi zla koje postoji u ovom svetu. Možda će vas čak naterati i da preispitate neke svoje stavove. Nezaboravna knjiga.
Izvor: goodreads.com
Prevod: Jelena Tanasković