Kada se u siromašnom naselju Grejdi houms odigra ubistvo Ešli Monro, čini se kao da je to kao bilo koje drugo ubistvo prostitutke ovisne o drogama, osim jednog detalja – njenog jezika koji je odgrižen.
Detektiv Majkl Ormvud, pod pritiskom da reši slučaj i iznerviran činjenicom da je specijalni agent Istražnog biroa Džordžije, Vil Trent, pozvan da pomogne u rešavanju slučaja, s vremenom dobija još više razloga za brigu kada njegovu petnaestogodišnju komšinicu pronađu ubijenu na sličan način. Da li neko provocira Majkla ili se događa nešto mnogo zlokobnije?
Vil Trent je u potrazi za serijskim ubistvom koji funkcioniše po sličnim modelima ponašanja, ali kao što to uvek biva, lokalnim policijskim snagama nije po volji što se petlja u njihov posao i ne odobravaju njegove čudne metode istrage. Žrtva zlostavljanja u detinjstvu, Vil ima čudnovatu pojavu: nosi trodelna odela koja mu skrivaju telo puno ožiljaka, a uspeo je i da pronađe mnoge načine da prikrije ozbiljan oblik disleksije sa kojom se bori. Uprkos njegovim problemima, Vil je sjajan istražitelj i njegovi instinkti podivljaju kada se čini da dokazi ne potkrepljuju situaciju.
Dok Majkl i Vil istražuju ubistva, Džon Šeli pokušava da ne talasa nakon što ga puste iz zatvora, mada ubrzo postaje jasno da neko zloupotrebljava njegov identitet. Džon je optužen za ubistvo petnaestogodišnje Meri Alis Fini 1985. godine, zločin koji će uvek poricati, iako svi dokazi ukazuju na njegovu krivicu zbog čega je osuđen na dvadeset i dve godine robije. Kako se Džon priseća dana koji su prethodili njegovom zatočeništvu, sve je čvršće uveren da je pravi krivac njegov rođak i budi mu se želja za osvetom.
Presuda
Triptih se definiše kao slika koja je podeljena na tri segmenta, ili tri odvojena platna koja su spojena i mogu biti sklopljena tako da dva krajnja dela stvaraju još jedan prikaz, ili se može držati rasklopljena. Tema je prikazana kroz tri glavna junaka: Majkla, Džona i Vila, od kojih je svaki pun mana i nešto skriva. Svakom od ove trojice posvećen je po jedan odeljak knjige i svaki od delova otkriva ponešto što kada se uzme zajedno zapravo otkriva celu sliku koja stoji iza počinjenih zločina. Jedini lik kome je dat glas da prikaže stvari iz još jednog ugla je Endži Polanski, policajka na tajnom zadatku koja je povezana sa svom trojicom. Endži i Vil se znaju još od detinjstva; Endži i Majkl rade u istoj ispostavi i nekada su bili ljubavnici; i na kraju, Endži upoznaje Džona radeći na tajnom zadatku kao prostitutka.
Tokom većeg dela knjige, Sloterova se igra sa našom percepcijom, namerno ne otkrivajući najbitnije informacije o junacima tokom određenih scena kako bi otkrovenja, kada na njih dođe red, imala žestoki efekat. Kao još jedan obrt, identitet počinioca nam je otkriven skoro na polovini knjige ali moramo da sačekamo da i policija dođe do istog zaključka. Kao što se očekuje u romanima Karin Sloter, scene ubistva su živopisne i sadrže obilje nasilja. Takođe nam pruža zaokružene opise junaka, čak i epizodnih, a svaki od njih je komplikovan i složen na svoj način.
„Triptih“ nam služi kao odličan uvod o priču o Vilu Trentu, serijalu koji uživa veliku popularnost širom sveta.
Izvor: wild-thistle.net
Prevod: Aleksandra Branković