U prepunom Delfi Caféu u SKC-u održana je u četvrtak 7. septembra promocija knjige „Vodič kroz ljubavnu istoriju Beograda“ Nenada Novaka Stefanovića.
Na početku su glumci Ana Maljević i Milan Caci Mihailović pročitali po jedan odlomak iz knjige, a onda je urednik u Laguni Dejan Mihailović predstavio goste i istakao autorov istraživački rad i višemesečnu saradnju na doterivanju rukopisa i pribavljanju relevantnih fotografija i podataka koji su se mogli uklopiti u koncepciju knjige: jedna kuća – jedna ljubavna priča.
Istoričar Slobodan G. Marković je predstavio pisca kao novinara, dokumentaristu i književnika, osvetljavajući sva tri aspekta njegove delatnosti. Govoreći o knjizi, izneo je uverenje da je reč o dragocenoj panorami beogradskog života i građanskog duha prestonice od početka XIX veka do danas. Pišući o ljubavima čuvenih stanovnika Beograda, od kneza Miloša i kneginje Ljubice do Vaska Pope i Haše Singer, od Laze i Poleksije Lazarević do Petra i Vere Lubarde i kneza Pavla i kneginje Olge Karađorđević, naglasio je Slobodan Marković, pisac je izneo niz malo poznatih pojedinosti i pokazao zavidno poznavanje i istorije i arhitekture.
Viši kustos Narodnog muzeja u Beogradu Miodrag Tomić pohvalio je autorovo poznavanje stilova u arhitekturi i njegov književni pristup građi ove knjige, sa mnogo intrigantnih detalja i lepih opisa.
Najzad je autor Nenad Novak Stefanović govorio o svom dvodecenijskom interesovanju za ovu temu, o istraživanju istorije pojedinih starih beogradskih kuća, palata, dvorova i konaka, pri čemu se tema velikih ljubavi poznatih Beograđana najzad sama nametnula. Na kraju je glumac Milan Mihailović pročitao još jedan odlomak iz Stefanovićeve knjige.
„Vodič kroz ljubavnu istoriju Beograda“ nesvakidašnja je hronika Beograda sagledana kroz ključaonicu slavnih ljubavi, lirska povesnica prestonice Srba, pouzdan putokaz do mnogih nepoznatih pojedinosti o onome što se događalo iza kulisa javnih i privatnih zgrada u Beogradu, o odnosima između njihovih poznatih stanara čiji su se životi utkali u grad na najlepšem ušću Evrope… Njihova imena govore sama za sebe: knez Mihailo i kneginja Julija, trgovac Miloje Božić i njegova žena Milica, Čedomilj Mijatović i Elodija Loton, kralj Milan i kraljica Natalija, kralj Aleksandar i kraljica Draga, Ilija i Sinđelija Kolarac, Jelisaveta Načić i Luk Lukaj, Geca i Elza Kon, Risto i Beta Vukanović, Đorđe i Marija Vajfert, Slavko i Mejbl Danlop Grujić, Branko i Bogdanka Ćopić, Ivo Andrić i Milica Babić, kralj Aleksandar i kraljica Marija Karađorđević, Tito i Davorjanka, i mnogi drugi. Sve adrese opisanih kuća i danas postoje, tako da je čitanje ove knjige istovremeno i poziv u šetnju kroz dva poslednja veka naše novije istorije.