Povodom Dana Dečjeg odeljenja Biblioteke „Gligorije Vozarović“ u Sremskoj Mitrovici pisac
Bojan Ljubenović učenicima osnovnih škola predstavio je neke od svojih poznatih knjiga. Tokom cele nedelje održavaju se razni programi za decu u slavu knjige i 66 godina postojanja i rada ovog odeljenja gradske biblioteke.
Poznati književnik, aforističar i novinar Bojan Ljubenović predstavio je malim Mitrovčanima svoje knjige za decu, među kojima i nov roman „
Tajne dedinog kofera“. To je topla, duhovita i poučna knjiga o dečaku Ognjenu koji zbog spleta životnih okolnosti umesto na moru, raspust provodi u dedinom selu, gde upoznaje nove drugare, a rešenje za to kako da ga oni prihvate u svoje društvo nalazi u starom koferu svog dede. Roman je bio najprodavanija knjiga na Sajmu knjiga u Beogradu.
Na pitanje da li deca ipak čitaju danas i da li je ovaj roman omaž
Branku Ćopiću, Bojan Ljubenović odgovara: „Vladalo je mišljenje da deca ne čitaju klasične romane, niti knjige koje nisu bogato ilustrovane. Posumnjao sam u to i napisao roman, knjigu koja će biti drugačija i koju će čitati deca malo starijeg uzrasta, od drugog, pa sve do sedmog, možda i osmog razreda. Laguna i ja smo ušli u taj projekat iako se zna da se knjige za predškolce, čak i za bebe, više prodaju i čitaju. Ispostavilo se da se deci dopala knjiga, u vrlo kratkom roku doživela je tri izdanja, u lepim tiražima, i zauzela prvo mesto najtraženijih dečjih knjiga na Sajmu, što me je oduševilo zbog dece, koju su preoštro oklevetali. Knjigu sam posvetio, to ste dobro primetili, Branku Ćopiću i pisana je u ćopićevskom stilu jer sam želeo da se odužim veliku piscu za srećno detinjstvo koje smo imali uz njegove junake.“
Tom prilikom Ljubenović je rekao da je sa decom tokom promocije u našem gradu razgovarao o tome čemu se smeju, koliko čitaju knjige i šta vole da čitaju. Susreti sa decom ga uvek oplemene, a druženje s knjigama u biblioteci smatra veoma važnim.
„Biblioteke su neverovatno važna mesta, uvek su bile, a posebno u današnje vreme. Bibliotekari su neka vrsta narodnih heroja koji nikada nisu dobili ni jedan jedini orden, a trebalo bi, da je pravde. To su ljudi koji ulažu veliku ljubav i znanje, ljubav prema knjizi i prema našoj deci. U lancu od roditelja, vaspitača, učitelja, pisaca itd. bibliotekari su izuzetno važna karika jer daju veoma mnogo društvu. Oni se sa puno ljubavi bave knjigama, pokušavaju da približe deci knjigu i mislim da su biblioteke danas ostrvo normalnosti na koje svi treba da dođu“, dodao je Ljubenović.
Ovo nije prvi put da Bojan Ljubenović gostuje u ovom gradu. Već je govorio na promocijama knjiga, ali pre 15 godina, a za Sremsku Mitrovicu ima samo reči hvale: „Davno sam boravio u vašem gradu, takođe na promociji knjige. Uređen park me je zaista prijatno oduševio, zaista je izuzetno sređen centar grada.“ Inače, piše aforizme i uređuje rubriku TRN u Večernjim novostima, dobitnik je svih nagrada koje postoje u našoj zemlji za taj žanr. Objavio je skoro 20 knjiga, za decu i odrasle, među kojima je i bestseler „
Pisma iz Srbije“.
Autor: Slađana Milenković
Izvor: sirmiuminfo.rs
Foto: Slobodan Nikšić