Police biblioteka su savršeno organizovane, ali je taj sistem lako narušiti vraćanjem knjige na pogrešno mesto. Bibliotekari provode mnogo sati tražeći te zalutale naslove, ali roboti bi im uskoro u tome mogli pomoći. Novi robot-bibliotekar pronalazi pogrešno smeštene knjige i pomaže u njihovom vraćanju na pravo mesto, piše za „Popularnu nauku“ Kobi MekDonald.
Tokom godina automatizacija se polako uvlačila u biblioteke širom sveta. Digitalne baze podataka zamenile su kartice za katalogizaciju i neke biblioteke danas koriste robote da zavode, sortiraju i vraćaju knjige. Ali većina lokalnih biblioteka nema prostora i sredstava za tako kompleksne sisteme.
Grupa naučnika u Agenciji za nauku, tehnologiju i istraživanje u Singapuru (A*STAR) razvila je robota koji se kreće među policama biblioteke noću, skenira ih i traži pogrešno ostavljene knjige. Kada AuRoSS (Automoatsko robotski sistem za skeniranje polica) pronađe takvu knjigu, obeleži je kako bi bibliotekar kasnije mogao da je vrati na svoje mesto.
Kako bi identifikovao i vodio evidenciju o knjigama, AuRoSS se oslanja na identifikaciju čipova radio frekvencije (RFID). Ovi mali čipovi se koriste na svemu – od ključeva do pasoša. Tokom poslednjih godina, biblioteke su počele da ih koriste kako bi im pomogli u vođenju računa o knjigama, a koriste se tako što se skeniraju rikne knjiga pomoću ručne sprave.
Biblioteke, međutim, mogu postati složeni lavirinti, problematični za ljudsku navigaciju, a kamoli robotsku. Kako bi AuRoSS uspešno skenirao RFID čipove, mora biti na određenoj udaljenosti od polica. „Ako je predaleko, izgubi RFID sigal, a ako je preblizu, antenom udara u police“, naveo je u svojoj izjavi vođa projekta Rendžun Li.
Istovremeno, mape biblioteka su često veoma niske rezolucije da bi bile od koristi robotima. Dok osnovne mape jednostavno pokazuju ljudima kako da od fantastike stignu do istorije, robotima su potrebni izuzetno precizni detalji i smernice za sve što rade.
Zato je Lijev tim programirao AuRoSS da detektuje površine polica prilikom planiranja putanje. Time što su na robotovu ruku postavili antenu za detektovanje RFID signala i set ultrazvučnih skenera, AuRoSS može da senzore približi dovoljno kako bi detektovao knjige i znao kada treba da promeni pravac kako bi nastavio sa skeniranjem.
Tokom nedavne prezentacije u singarpurškoj gradskoj biblioteci, Lijev tim je otkrio da je AuRoSS sposoban da se kreće kroz biblioteku i otkriva zalutale knjige sa 99% preciznosti. Iako AuRoSS-u još uvek treba dodatnih podešavanja, ima potencijal da preuzme jedan od najnapornijih bibliotekarskih poslova.
Izvor: smithsonianmag.com
Prevod: Dragan Matković