Spisateljica
Slavica Mastikosa predstavila je roman „
Tri hleba nasušna“ pred čitaocima u Zemunu i Trsteniku.
Promociju u Zemunu vodila je Jelena Jovanović, nastavnica srpskog jezika i školska bibliotekarka, koja pomno prati izdavačku delatnost, sarađuje sa izdavačkim kućama i organizuje promocije knjiga u školskoj biblioteci. Autorki je bila posebna čast i zadovoljstvo da se druži sa nastavnicima i učenicima škole u kojoj se i sama pripremala za plemeniti poziv medicinske sestre. Kako bi mogli da razumeju i da se na adekvatan način nose sa ljudskim patnjama, učenici koji se pripremaju za poziv medicinskih sestara, odnosno medicinskih tehničara, moraju biti emocionalno zrele i stabilne osobe. Humanost, ljubav, briga za druge, saosećanje i čovečnost, sve su to temeljni postulati koje su učenici ove škole prepoznali u romanu „Tri hleba nasušna“, jer je njihovo obrazovanje utemeljeno na tim principima. Učenici su s hvale vrednom pažnjom pratili promociju, postavljali pitanja i potvrdili da knjiga postaje čarobna kad se čitalac u njoj ogleda, kad u životnim pričama junaka romana prepozna sopstvene životne priče ili svoje pozvanje. I to je bila čarolija iz koje se iskristalisala i potvrdila poruka da zlato ne treba da tražimo samo u reci Pek, već i na policama biblioteka i knjižara.
Slavica se družila i sa čitalačkom publikom u Narodnoj biblioteci „Jefimija“ u Trsteniku. Tamo su o romanu govorili direktor biblioteke, književnik Veroljub Vukašinović i Violeta Vojinović, koja je između ostalog rekla: „U pitanju je autobiografski roman, koji je nastao na temeljima dnevnika Slavičine duše, kako je autorka objasnila, što govori o autentičnosti i intenzitetu emocija kojima je obojen. Pripovedanjem u prvom licu autorka romana vešto sklapa porodični mozaik pažljivo birajući događaje koji su obeležili njeno sećanje. Izabravši za naslov romana ’Tri hleba nasušna’, autorka svojoj priči daje religioznu notu. Objasnivši parabolu „o tri hleba“, ukazuje na značaj neraskidivog lanca uzimanja i davanja kao neophodnog za uspostavljanje društvenog poretka, čime ovaj roman postaje, ne samo porodični već i društveni. Želevši da oda počast roditeljima, autorka ih kroz ispisivanje ovog romana štiti od zaborava i zauvek ovekovečuje, ne samo u svom srcu već i u srcima svih koji će ovaj roman pročitati.“ Čitaoci su autorki nakon oficijelnog dela programa postavljali pitanja, tako da je promocija protekla u živoj i veoma prijatnoj atmosferi.
Slavicu Mastikosu uskoro očekuje i druženje sa čitaocima u Frankfurtu na Majni. Promocija će se održati 10. maja od 19 sati u Kafeu „Hauptwache“, a o knjizi će, pored autorke, govoriti i Marija Miljević Rajšić, novinarka i urednica na RTS-u, i pesnici Aleksandar Saša Jovanović i Ljubiša Simić.
Foto: Olivera Trifunović i Radmila Panzalović