Ako ste pomislili da scenarije za sve letnje filmske hitove pišu roboti, onespokojiće vas činjenica da takva budućnost nije daleko od nas.
Softverska kompanija „Kalm“ ujedinila se sa tehničkim timom „Botnik“ studija i napisala novu bajku braće Grim, koristeći u potpunosti veštačku inteligenciju. Upotrebivši podatke iz postojećih bajki nemačkih autora i služeći se tehnologijom za predviđanje teksta (uz nekoliko ljudi pisaca koji su spojili delove teksta), grupa u „Botniku“ je stvorila „Princezu i lisicu“, priču o „lisici koja može da govori, uz čiju pomoć siromašni mlinarev sin spašava prelepu princezu od braka sa užasnim princem koga ne voli“.
„Učinili smo za braću Grim, ono što je 'Park iz doba Jure' uradio za dinosauruse“, rekao je, u saopštenju za štampu, Majkl Ekton Smit, jedan od osnivača kompanije „Kalm“. „Uz pomoć moderne tehnologije, vratili smo ih iz mrtvih.“ ( Možda se ovde treba podsetiti da se „Park iz doba Jure“ nije završio baš najbolje.)
Međutim, verovatno je primerenije poređenje sa kratkom pričom Roalda Dala iz 1953. godine, pod nazivom „Veliki automatski gramatizator“, u kojoj pronalazač shvata da su gramatička pravila ustaljena poput onih u matematici, i ubacivši u program određene informacije, pravi mašinu koja može da za 15 minuta izbaci roman dostojan Nobelove nagrade. Priča se završava tako što su pisci širom sveta primorani da onima koji kontrolišu mašinu, daju dozvolu za korišćenje njihovih imena. Ali u toj priči, autori potpišu ugovore i za „izdavanje“ svojih imena dobiju novčanu nadoknadu. S druge strane, braća Grim su javno vlasništvo. Odavno mrtvi, nisu u mogućnosti da traže obeštećenje od startap kompanija koje nameravaju da njihove priče prokuvaju i iscede, a prerađevinu koja ostane označe njihovim imenom.
Navod iz saopštenja za štampu: „Nazvali smo je 'Izgubljena bajka braće Grim',“ kaže Aleks Tju, jedan od osnivača kompanije„ Kalm“ i tvoraca aplikacije koju je Epl proglasio za najbolju u 2017. godini. Prema njihovom vebsajtu „Princeza i lisica“ je „prva nova bajka braće Grim u poslednjih 200 godina“.
Odlomak ove bajke možete poslušati
ovde.
Izvor: ew.com
Prevod: Vladimir Martinović