Oktobar, najomiljeniji mesec svakog ozbiljnog knjigoljupca, po šezdeset i šesti put obeležili su Beogradski sajam knjiga i nova književna ostvarenja koja smo svi jedva dočekali. Šta su naše preporuke od najsvežijih Laguninih izdanja (ukoliko ste propustili da ih ugrabite), saznajte u nastavku teksta.
„Svet: Porodična istorija“ – Sajmon Sibag Montefjore
Majstor pripovedanja i autor međunarodnih bestselera bio je ekskluzivni gost Beogradskog sajma knjiga. U svom najnovijem i najambicioznijem delu donosi nam priču o ljudskom rodu od preistorije do danas, ispričanu kroz ono što je zajedničko čitavom čovečanstvu – kroz porodice. Očaravajuća kao roman, ova knjiga na nezapamćen način dočarava ljudski rod i sve njegove radosti i tuge, ljubavi, izume i surovosti, jednom jedinom pripovesti koja će zauvek pomeriti granice onoga što istorija može da ostvari.
„Demon Koperhed“ – Barbara Kingsolver
Aludirajući na Dikensovog Koperfilda, pred vama je malo drugačije, jednako surovo, odrastanje mladog Demona u Apalačkim planinama, white trash porodice siromašnih zavisnika koji i sam odrasta u društveno izolovanog zavisnika i čoveka kog proganjaju demoni ranog odrastanja. Nikako ne smete propustiti delo koje je ove godine ovenčano Pulicerovom nagradom za najbolji roman, savremenu priču o dečaku sa margine društva kojeg niko ne želi, iz pera autorke koja se i ovaj put hvata ukoštac sa velikim temama.
„Teri Pračet: Život s fusnotama“ – Rob Vilkins
U poslednjoj godini života nagrađivani autor bestselera ser Teri Pračet upravo je pisao jednu vrlo zanimljivu priču – onu o samome sebi. Nakon prerane smrti od Alchajmerove bolesti završavanje Pračetovih memoara palo je u ruke Robu Vilkinsu, autorovom nekadašnjem sekretaru i prijatelju, a sada i upravniku njegove književne zadužbine. Na osnovu sopstvenih brojnih uspomena, kao i sećanja članova Terijeve porodice, prijatelja, obožavalaca i kolega, Rob Vilkins pripoveda o Terijevom neobičnom životu – od ranog detinjstva do trenutka kad je serijal o Disksvetu postao književni fenomen.
„Anđeo tame“ – Kejleb Kar
Njujorku je ponovo potrebna pomoć alijeniste! „Anđeo tame“ Kejleba Kara je mračno primamljiv i uzbudljiv roman o atmosferi i istorijskom kontekstu kasnog 19. veka. Ovaj jezivi i intelektualno ambiciozni roman sa živopisno dočaranim istorijskim detaljima oduševiće ljubitelje istorijskih i psiholoških trilera i horora, i premda jeste u pitanju nastavak popularnog „
Alijeniste“, može da se čita i kao samostalna priča. Stisnite zube i upustite se u avanturu!
„Jansonova istorija umetnosti: Zapadna tradicija“
Ima li ičeg slasnijeg od nove, proširene verzije najrelevantnijeg istorijskog pregleda istorije umetnosti? Još od prvog objavljivanja 1962. godine upoznavala je mnoge naraštaje studenata sa širokim svetom zapadne umetnosti i nadahnjivala milione njenih poklonika. Ovo inovativno izdanje zadržalo je Jansonov poseban narativni stil, izrazit stručni autoritet i nenadmašan umetnički program, ali su dodate nove teme i umetnička dela, koja su danas ključna za proučavanje umetnosti. Za razliku od ranijih, i dalje dostupnih verzija), Lagunino izdanje sadrži i nove teme i umetnička dela, koja su danas ključna za proučavanje umetnosti.