Laguna - Bukmarker - „Šuma“ Harlana Kobena - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

„Šuma“ Harlana Kobena

Ako postoji pisac od kojeg mogu da očekujem knjige ujednačenog kvaliteta - onda je to Harlan Koben. Kao što sam već pomenuo u prikazu njegovog romana „Nevin“, Koben ima dobro razrađen, „zanatski“ pristup pisanju trilera; ima svoju formulu, koje se čvrsto drži sa svakom novom knjigom. Ako ste ga čitali ranije i dopalo vam se to što ste pročitali (kao u mom slučaju) - postoji velika šansa da ćete želeti još.

Ovaj put, priča prati Pola Kouplanda, uspešnog okružnog tužioca koji radi na veoma važnom slučaju, koji će verovatno predstavljati prekretnicu u njegovoj karijeri. Polov život bio je daleko od savršenog - žena mu je preminula, a velika tragedija zadesila je njegovu porodicu kada je bio tinejdžer. Pre dvadeset godina, četvoro dece ubijeno je u lokalnom letnjem kampu, a jedno od njih je bila Polova sestra, Kamila. Tela Kamile i još jednog dečaka nikada nisu pronađena - ali je slučaj, zvanično, rešen. Ova nesreća je zauvek izmenila Polov život - porodica mu se raspala, a njemu je dugo trebalo da se pomiri sa gubitkom.

Ali, dvadeset godina kasnije, Pola čeka novo iznenađenje. Neobičnim spletom okolnosti, policija ga dovodi u vezu sa telom nepoznatog muškarca. Pol je pozvan da, ukoliko može, identifikuje telo - i tu počinju problemi. Iako je prošlo mnogo godina od događaja u kampu, Pol je siguran da je u pitanju dečak čije telo policija nikada nije pronašla. A ako je on bio živ tokom proteklih 20 godina, da li to znači i da je njegova sestra još uvek živa?

Ovakva postavka je tipična za Kobena: glavni junak, čiji se život iznenada menja zbog nekog događaja iz njegove prošlosti. Razrada je, takođe, klasična za ovog pisca: „Šuma“ (The Woods) postepeno gradi tenziju i kada radnja jednom uhvati zalet, sledi niz obrta koji vas teraju da čitate dalje, do samog kraja. Koben je zaista dobar kada je u pitanju izgradnja tenzije i kreiranje obrta, i to uspešno dokazuje iz knjige u knjigu. Čak, mogu da kažem da nema mnogo onih koji u tome mogu da mu pariraju - jedini autori koji mi padaju na pamet su Preston & Child. S druge strane, „Šuma“ (The Woods) ima još jednu karatkerističnu osobinu - završnica. U Kobenovim knjigama se često dešava da završnica bude pomalo razočaravajuća i da predstavlja svojevrstan antiklimaks. Prosto rečeno: posle onoliko loženja tokom prve tri četvrtine romana, čitalac očekuje da se na kraju desi nešto zaista veliko, a dogodi se upravo suprotno – kraj koji je daleko od zadovoljavajućeg. Jedan od mogućih razloga je da pisac nije u stanju da završi na adekvatan način, već ponudi neko polovično rešenje (i ovo je ozbiljan problem, koji se često sreće). U slučaju ove knjige, završnica jeste antiklimaks, ali imam utisak da je – odgovarajuća. Da se razumemo, kraj je predvidiv i čitaocu negde na polovini romana postaje jasno kako će se čitava stvar završtiti. To je verovatno i moja najveća zamerka ovoj knjizi. Joše jedna zamerka se može uputiti na dijaloge koje Pol vodi sa Sošem, bivšim članom jedne tajne službe - jednostavno, tu mnogo toga škripi. Moglo se znatno bolje, ali ovako, ti dijalozi ostaju jedno bolno mesto kada je „Šuma“ (The Woods) u pitanju.

Oni koji su čitali ranije Kobenove naslove će zapaziti neke „standardne“ epizodne likove, kao što je istražiteljka Loren Mjuz. Istovremeno, Koben je ostao veran svojoj tradiciji kada su sporedni likovi u pitanju – i dalje je tu obilje klišea iz jeftinih detektivskih serija i romana, samo što sada sve više verujem da Koben ovo radi namerno. Jednostavno, sviđa mu se – mada u nekim trenucima postaje apsurdno: dok budete čitali The Woods, primetićete da su svi ženski likovi – prave lepotice (sem nesrećnice Loren Mjuz). Polova majka, njegova pokojna supruga, pa zatim njegova bivša devojka, pa privatna detektivka, pa druga privatna detektivka, a vrhunac je kada se pred kraj pojavi lokalni patolog, koji je takođe ženska i po. Svet Harlana Kobena verovatno naseljavaju savršene žene, ali na trenutke je čitava stvar smešna.

Kada se sve sabere i oduzme, „Šuma“ (The Woods) je pristojan triler. Iako ima svojih nedostataka, lako se čita, drži pažnju i što je najvažnije – zabavan je. Ako ste Koben-fan, ne razmišljajte previše – nabavite knjigu i uživajte. Čak i ako se prvi put srećete sa ovim piscem, mislim da ćete biti veoma zadovoljni. „Šuma“ (The Woods) možda nije najbolja Kobenova knjiga, ali je definitivno jedna od najboljih.

„Šuma“ (The Woods) možete čitati i na srpskom jeziku, u izdanju „Lagune“.

Izvor: www.gatesoftartarus.blogspot.com
Autor: Miroslav Lazović


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.