Internet je 1995. bio svet konekcija putem modema i foruma, ali, prema njegovom biografu, Teri Pračet je već tada „tačno predvideo kako će internet da propagira i odobrava lažne vesti“.
Mark Barouz je prekopavao stare isečke o pokojnom tvorcu Disksveta za svoju predstojeću biografiju, kada je naišao na Pračetov intervju sa Bilom Gejtsom, osnivačem Majkrosofta, iz jula 1995. za časopis GQ. „Recimo da se nazovem Institutom za Svašta nešto i odlučim da zagovaram lažni traktat da su Jevreji u potpunosti odgovorni za Drugi svetski rat i da se Holokaust nije desio“, rekao je Pračet, pre skoro 25 godina. „I to ode na internet i dostupno je kao i svako istorijsko istraživanje koje je prošlo kroz proces revizije i tako dalje. Postoji izvestan paritet istinitosti informacija na internetu. Sve je tamo: nema šanse da otkrijete da li informacije imaju nekog osnova ili ih je neko prosto izmislio.“
Kako Barouz ističe, Gejts nije poverovao u to, i rekao je Pračetu da nam „elektronika omogućava da klasifikujemo stvari“, i da „će na internetu postojati nadležni organi, kao i da će nešto značiti ako članak postoji u njihovom indeksu... Čitav pristup provere nečije reputacije će biti mnogo prefinjeniji na mreži nego što je u štampi“, predvideo je Gejts, koji se kasnije iskupio predviđajući DVD i prenose video snimaka preko interneta.
Berouz je, istražujući materijal za Pračetovu biografiju, intervjuisao njegove brojne savremenike i kolege, i smatra da nije čudno što je bio takav prorok, budući da je bio novinar i predstavnik za štampu pre nego što je postao pisac.
Barouz je rekao: „On je razumeo kako priča funkcioniše i važnost provere činjenica, a kao predstavnik za štampu je znao i kako se brzo šire dezinformacije. To je dosta primetno u njegovim delima, najviše u '
Istini'. On dobro opisuje izreku da 'laž okruži svet pre nego što istina obuje svoje čizme' (koja mu se često greškom pripisuje), i izmišlja tabloidnu štampu da bi dokazao svoju poentu.“
„Pračet je stvarno razumeo ljudsku prirodu. Gejts je optimista i idealista – Pračet je bio realista, pa čak i cinik. Bio je apsolutno u pravu.“
Pračet, čiji su se romani prodali u više od 75 miliona primeraka, započeo je karijeru kao reporter za Baks Fri Pres sa 17 godina. Njegov roman „
Istina“, iz serijala o Disksvetu, žestoka je satira štampe, u kojoj Vilijam de Vord osniva prvi dnevni list Ank-Morporka. „Glasine su se širile gradom poput požara (koji se, otkako su stanovnici otkrili reči 'protivpožarno osiguranje', i sam vrlo često širio Ank-Morporkom). Patuljci mogu olovo da pretvore u zlato“, piše Pračet u uvodnom delu romana. „I glasine su doprle do ušiju Vilijama de Vorda, i na neki način su se tu i zaustavile, jer ih je on marljivo zabeležio.“
Barouzov tvit o intervjuu za GQ je obišao svet. Rekao je za Gardijan da ga je, ironično, „jedva iko pitao da li je citat o opasnostima širenja lažnih vesti putem interneta istinit.“
„To je bukvalno obična fotografija iz članka starog časopisa. Lako sam mogao da je lažiram“, rekao je on. „Svi su me držali za reč. Istinita je, ali mi je to bilo vrlo zanimljivo. Teri kaže da ne verujete bezrezervno svemu što vidite na intenetu, a bukvalno hiljade ljudi odgovara kako je Teri pametan i retvituje to. Mislim da bi on to cenio“.
Autor: Alison Flud
Izvor: theguardian.com
Prevod: Đorđe Radusin