Laguna - Bukmarker - U Beogradu i Kovinu predstavljen roman „Tri hleba nasušna“ Slavice Mastikose - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

U Beogradu i Kovinu predstavljen roman „Tri hleba nasušna“ Slavice Mastikose

Slavica Mastikosa predstavila je roman „Tri hleba nasušna“ u Farmaceutsko-fizioterapeutskoj školi u Beogradu. Promociju je vodila Ivana Milojević, nastavnica srpskog jezika i školska bibliotekarka. Ona je sa maturantkinjama, koje su uz prikladnu muzičku pratnju čitale odlomak iz romana, pomno pripremila promociju. Za autorku je čast i zadovoljstvo druženje sa srednjoškolcima, posebno sa maturantima, pred kojima je mnogo puteva i nimalo lako pitanje – kojim da krenu.



Promovišući roman, autorka se posebno osvrnula na deo u kome naratorka romana Slavica govori o tome kako je i zašto, upravo u njihovom uzrastu, krenula na put koji je sama odabrala, ostavljajući za sobom sigurnost roditeljskog doma, i kada je postala, a da toga i nije bila svesna, stranac, „gastarbajter“, neko ko negde privremeno živi i privremeno radi. Iako zaslepljena lepotom novog, do tada neviđenog sveta i načina življenja, ona se uklopila, ali se nije utopila u tu sredinu. Njena duša ostala je uvek žedna izvora sa koga je prvi put pila vodu. „Kad je glavna junakinja romana krenula trbuhom za somunom, mnogi su je pitali: Kako?! Zašto? Ja ne bih! Odluku da se vrati iz pečalbe dočekali su istim pitanjima. A ona im je uz setan osmeh odgovarala: Ko nije jeo pečalbarski hleb, taj ne zna kako je i zašto je gorak svaki zalogaj somuna. Osetila je ona i slast i gorčinu takvog života. I nije želela da joj dete bude ni auslender, ni Jugošvaba. Želela je da ono odraste u domovini svojih predaka, ravnopravno po rođenju, da sraste s običajima i jezikom naroda svog, da razume i misao i primisao maternjim jezikom izgovorenu“, rekla je tom prilikom autorka.

Učenici su pomno pratili promociju, postavljali pitanja i potvrdili da kad u romanu prepoznaju sopstvene misli, pitanja i nedoumice, njihova pažnja se budi.

U Kovinu i o „Preludijumu

A u biblioteci „Vuk Karadžić“ u Kovinu, u toploj, gotovo prisnoj atmosferi, uz „Tri hleba nasušna“ predstavljen je i roman „Preludijum“. Promociju je vodila Ivana Jovanov, direktorka biblioteke.

Osvrćući se na roman „Preludijum“, autorka se dotakla raznih tema opisanih u romanima, kao što su traganje za korenima i precima, bolna otvaranja starih nezaceljenih rana, nemoć da se saopšti istina, suočavanje sa posledicama odluka donetih u prošlosti. Sve je to satkano i u porodičnoj sagi koju spoznajemo kroz priču majke i ćerke koje se, uoči bombardovanja Jugoslavije 1999. godine, suočavaju sa bolnim gubitkom člana porodice, ali i sa klupkom porodičnih tajni, prećutanih istina i laži koje su svojevremeno izrečene zarad očuvanja dobrih porodičnih odnosa, i to baš u vreme njihove duboke patnje, kada se to najmanje očekuje. Sve je to utkano u istorijsku potku dvadesetog veka, kroz društveni, kulturni i politički milje: sudbina takozvane beloruske porodice, izbegle iz Rusije 1917. godine nakon Oktobarske revolucije i sukoba jednorodnog naroda, a potom i život izbeglih nevoljnika pod inorodnim nebom; krvava litija u Beogradu i srpski patrijarh Varnava; poglavar Ruske zagranične crkve mitropolita Antonija Hrapovickog; šestoaprilski rat 1941. godine – kada je Beograd, iako otvoreni grad, ipak bombardovan; Informbiro, kao i savremenici tog doba; Majakovski, Nušić, Žanka Stokić, Berđajev, Marsel Davidović... U sudbinama svih tih savremenika, predaka jedne od glavnih junakinja romana Vesne, ogledaju se, do dana današnjeg rasuti komadići duša onih za kojima se traga, ali i poruka romana da je suočavanje sa istinom lek i da nema istine koja može tako da oteža kao laž.



Na pitanje šta ju je navelo da napiše svoj prvi autobiografski roman „Tri hleba nasušna“ autorka je rekla: „Roman sam napisala u svojoj pedesetoj godini, kada sam imala pun naramak iskustva, ali i neodoljivu želju da razrešim ličnu zagonetku: da li, misleći na biološku majku Radojku, koja je preminula u 22. godini, i to pred sâm porođaj sa drugim detetom, povređujem mamu Maricu koja me je kao siroče od sedamnaest meseci privila na svoje grudi, poklonila mi bezuslovnu ljubav i dala mi identitet? Roman ’Tri hleba nasušna’ je istinski spomenik jednom vremenu protkanom ljubavlju koja odoleva nedaćama, to je spomenik roditeljstvu, ali posebno i pre svega ljudima poput mama Marice, bilo da su to mame ili tate, koji s ljubavlju odgajaju dečicu koja nisu njihova biološka deca. Odrastala sam uz priču o ’tri hleba’, koja predstavlja osnovno moralno načelo romana ’Tri hleba nasušna’, o tome da čovek za života svakodnevno treba da kupi tri hleba; jedan za sebe, drugi da pozajmi deci, a treći da vrati roditeljima, da bi se ponovo uspostavio prekinuti lanac normalnog ljudskog ponašanja, uzimanja i davanja, međusobne ljubavi i uvažavanja.“

Čitaoci su autorkine reči propratili dugim, burnim aplauzom, a komentarima potvrdili da su u životnim pričama junaka romana prepoznali i svoje životne priče, što je samo potvrdilo reči na početku romana da je priča u romanu „Tri hleba nasušna“ posebna, što ne znači da sličnih nema. I upravo u toj sličnosti leži poruka, naravoučenije, odskočna daska za prevazilaženje nekih budućih sopstvenih problema.

Na kraju su se autorka i čitalačka publika složili u mišljenju da je dobra knjiga poput zlatnog ćupa. Možete ga razbiti, samleti, njegova struktura ne gubi na vrednosti.

Blagorodno je saznanje da zlato ne treba tražiti samo u reci Pek, već i na policama biblioteka, knjižara. Autorka je na kraju zahvalila domaćinima na pruženoj prilici da se druži i podeli svoje misli, reči i dela sa hvale vrednom čitalačkom publikom.

Foto: Radmila Panzalović


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
radno vreme delfi knjižara za vreme praznika 11 novembra 2024  laguna knjige Radno vreme Delfi knjižara za vreme praznika 11. novembra 2024.
08.11.2024.
Tokom državnog praznika – Dan primirja u Prvom svetskom ratu – Delfi knjižare rade po neizmenjenom radnom vremenu. Kada je reč o onlajn porudžbinama – kurirska služba u ponedeljak 11. novembra neće...
više
dragan velikić navika guši svaku pobunu laguna knjige Dragan Velikić: Navika guši svaku pobunu
08.11.2024.
„Pisac obično od fikcije stvara stvarnost. U ovom slučaju pisac od stvarnosti stvara fikciju“, rekao je na promociji nove knjige dvostrukog dobitnika Ninove nagrade Dragana Velikića istoričar ume...
više
ana atanasković trudim se da pamtim ono što je plemenito laguna knjige Ana Atanasković: Trudim se da pamtim ono što je plemenito
08.11.2024.
Ana Atanasković, spisateljica iza koje stoje romani koji se čitaju u dahu, ponosna Kruševljanka koja je zaljubljena u Beograd i u istoriju svog naroda, otkriva tajne svog najnovijeg romana „Zmajeva že...
više
uzbudljiv psihološki triler sve što nikad nismo izgovorili sloun harlou u prodaji od 12 novembra laguna knjige Uzbudljiv psihološki triler: „Sve što nikad nismo izgovorili“ Sloun Harlou u prodaji od 12. novembra
08.11.2024.
Triler koji će vas držati u neizvesnosti sve do poslednje stranice, „Sve što nikad nismo izgovorili“ Sloun Harlou, mračna je ljubavna priča s mnoštvom obrta i napetosti. Iako su prošli meseci ...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.