Laguna - Bukmarker - U Beogradu promovisan roman „Dioklecijan“ Ivana Ivanjija - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

U Beogradu promovisan roman „Dioklecijan“ Ivana Ivanjija

U četvrtak, 20. avgusta u Delfi Caféu u SKC-u predstavljena je knjiga „Dioklecijan“ Ivana Ivanjija. O knjizi je pored autora govorio i književni kritičar Mića Vujičić.


 
Mića Vujičić je na samom početku istakao da je iz ove knjige Ivana Ivanjija saznao mnogo detalja o Dioklecijanovom životu. 

„Prvi utisak koji sam imao čitajući ovu knjigu jeste da se u dobrim knjigama dobro jede, a da je pritom junak mršav, čvornovat, isklesan od drveta. Kad govorimo o Dioklecijanu i kako se jelo u to doba saznajemo da je jeo iz zlatnih posuda i da mu je omiljen bio kupus s ovčetinom. Nas sad zanima šta je istina, a šta je autor izmaštao. Nikako ne smemo da zaboravimo da je ’Dioklecijan’ istorijski roman. Takođe je zanimljiv detalj da Dioklecijan neprekidno gleda u talase. Ne znam da li je u njegovim biografijama postoji podatak da je on gledao u talase, ali je taj motiv ovde izuzetno važan“, rekao je Vujičić.
 
U biografiji Ivana Ivanjija piše, između ostalog, da je rođen 1929. godine, da je dve godine bio u Aušvicu i Buhenvaldu, da je studirao arhitekturu i germanistiku, da je bio nastavnik, novinar, dramaturg, diplomata i, od 1945. do 1979. godine, Titov prevodilac za nemački jezik. Sve to vreme Ivanji je pisao. Žanr u kojem se Ivan Ivanji istakao kao nesumnjiv majstor, ujedno i žanr prilično redak u našoj savremenoj književnosti, jeste žanr istorijskog romana. Roman „Dioklecijan“ počeo je da piše krajem šezdesetih, a prvi put ga je objavio 1973. godine.
 
„Sve je počelo kad mi je Oto Bihalji Merin naručio tridesetak stranica o Dioklecijanu za veliku foto-monografiju o palati ovog cara u Splitu. Počeo sam da istražujem i posle izvesnog vremena odlučio da se zahvalim na ponudi i da napišem roman. Zatim se desilo da je kraj romana o Dioklecijanu nagovestio Konstantina, a ovaj Julijana i – eto vam trilogije. Dioklecijan je prema mom uverenju rođen u Doklei, današnjoj Podgorici, Konstantin je sigurno rođen u Nišu, dok je Julijan rođen u Carigradu“, rekao je Ivanji.
 
Istorijski roman „Dioklecijan“, pored romana „Konstantin“ i „Julijan“, spada u opus magnum Ivana Ivanjija jer verodostojno i uverljivo oživljava vreme i okolnosti u kojima se u Rimskom carstvu širila i ustoličila nova religija Hristovih sledbenika. Koliko mu je poznavanje „vladarske atmosfere“ pomoglo pri pisanju, Ivanji kaže: „Da bih uopšte uspeo da zamislim način funkcionisanja vrha velike države, morao sam bar donekle da se oslonim na nešto što sam poznavao, a to je Titov način vladanja. Kao primer, jedna istinita anegdota iz razgovora sa Brozom. Tito me je pitao: Čitao sam onog tvog ’Dioklecijana’, kako se vladalo tolikom državom bez radio-veza? Odgovorio sam mu: Vesti je car dobijao i naređenja davao putem sistema kurira-konjanika. Vesti je dobijao sa zakašnjenjem od nekoliko nedelja, a vi danas vesti dobijate gotovo istovremeno sa celim svetom. Tito je prokomentarisao: Ima nečeg u tome.“
 
Ivan Ivanji je godinama bio Titov prevodilac, a zahvaljujući njemu roman „Dioklecijan“ je postigao veliki uspeh u Nemačkoj.
„Na večeri posle završetka Konferencije evropskih komunističkih i radničkih partija u istočnom Berlinu 1976. godine sedeo sam iza Tita i Honekera, kada je Tito svom domaćinu rekao: Znaš, moj prevodilac je u stvari književnik. Ja sam rekao da je roman o Dioklecijanu upravo izašao u nemačkom prevodu, pa je Tito preporučio Honekeru: To moraš da pročitaš! Naravno da sam to ispričao svom izdavaču u tadašnjoj Nemačkoj Demokratskoj Republici i ne isključujem da je to doprinelo tiražu od više od 100.000 primeraka, jer je tada država dodeljivala hartiju izdavačima i štamparijama i čitanost nije zavisila samo od interesovanja čitalaca nego i od činjenice da li ima ili nema papira.“

Ivanji prati Dioklecijana od dečačkih dana, kada je kao sin skromnog provincijskog pisara počeo da se uzdiže na lestvici rimskog visokog društva i postao jedan od najmoćnijih i najznačajnijih careva u istoriji Rima. Roman na uzbudljiv način rasvetljava mnoge nepoznanice o Dioklecijanovom životu, na primer, kako je postao prvi rimski car koji se dobrovoljno povukao s vlasti i potom odbio da se vrati na presto. Govori i o tome kako se posvetio gajenju povrća kraj svoje veličanstvene palate na Jadranu, kakva je bila njegova uloga u vaspitavanju budućeg cara Konstantina Velikog, koje su okolnosti dovele do njegove i danas nerazjašnjene smrti...

Roman predstavlja splet pouzdanih istorijskih izvora, predanja i piščeve mašte i književnog umeća što pruža čitaocu retko uspeo istorijski roman u novijoj srpskoj književnosti vredan čitanja.

  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
prikaz knjige budućnost geografije zaboravite geopolitiku, pređimo na astropolitiku  laguna knjige Prikaz knjige „Budućnost geografije“: Zaboravite geopolitiku, pređimo na astropolitiku!
19.09.2024.
Zahvaćeni surovim vrtlogom silnih svetskih političkih, društvenih i ekonomskih previranja koja su posebno dobila na jačini proteklih desetak godina, svi se mi verovatno svakodnevno zapitamo kako li će...
više
prikaz mladih kritičara čuvari krune cara dušana  laguna knjige Prikaz mladih kritičara: „Čuvari krune cara Dušana“
19.09.2024.
Na samom početku knjige car Dušan na samrti daje svešteniku Teodosiju svoju krunu i blago da ih sakrije. Ali to nije bilo kakva kruna. Pisac nas iznenađuje time što nas vodi još unapred, pa smo sa des...
više
marina vujčić želja za pisanjem rasla je s bijesom zbog novih femicida laguna knjige Marina Vujčić: Želja za pisanjem rasla je s bijesom zbog novih femicida
19.09.2024.
Marina Vujčić, nagrađivana spisateljica, dramatičarka i urednica, autorica prije nekoliko mjeseci izdanog romana „Sigurna kuća“, bila je među hrvatskim sudionicima 12. Festivala svjetske književnosti ...
više
intervju bojan leković nemojte raditi ono što vas čini nesrećnim laguna knjige Intervju Bojan Leković: Nemojte raditi ono što vas čini nesrećnim
19.09.2024.
Gotovo nestvarno zvuči podatak da je pisac i osnivač CEO najznačajnije srpske oglasne kompanije KupujemProdajem, koja je od 2008. godine do danas izrasla u najsnažniju internet platformu u Srbiji...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.