Roman „Zbogom, aveti“ Nadije Teranove bio je tema jubilarnog 70. Laguninog književnog kluba u decembru. O knjizi koja je bila u najužem krugu za prestižno priznanje Strega je na Instagram profilu laguna_knjige govorila docent na Katedri za italijanistiku Filološko- umetničkog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu Bojana Radenković Šošić.
Iako je bolna, ovo je i lepa priča o odrastanju i sazrevanju glavne junakinje Ide Likvidari, koja kao odrasla žena dolazi u rodni grad Mesinu, spremna da se suoči sa patnjom koju je prouzrokovao nestanak njenog oca kad je imala samo trinaest godina.
„U tom smislu, ovo je i priča o suočavanju sa najdubljim strahovima i teskobama“, istakla je Bojana Radenković Šošić. „Vraćajući se u prošlost i trenutke u kojima je bila upućena na oca koji je bolovao od depresije, ona kao da preispituje svoju ulogu u tome, pita se da li je doprinela njegovom odlasku i vešto deli sa čitaocima prazninu koju je njegov odlazak ostavio. Tuga zbog nemogućnosti da se oprosti sa ocem je, po mom mišljenju, lajtmotiv ovog romana. Ni u jednom trenutku ne saznajemo šta se zaista s njim dogodilo. Kao da junakinja time želi da pita zar je moguće da niko nije mogao da joj pruži mogućnost da to sazna i da 23 godine mora da živi s tom aveti prošlosti.“
Likovi nas opominju da ne možemo biti sami i da ne treba ceo život da provedemo u samosažaljevanju
„Idin ambivalentan odnos sa majkom jedan je od ključnih odnosa u romanu. Na momente sam bila na jednoj strani, pa onda na drugoj, ali to je umeće pisca da ni u jednom trenutku ne da svoj konačan sud, da ne osudi ni ćerkin ni majčin bol. Izuzetno mi se dopao i odnos autorke prema protagonistkinji, kojoj ni u jednom trenutku ne dozvoljava da je bol nadvlada. Na samom početku upoznajemo i likove majstora koji popravljaju krov kuće. U tome ima mnogo simbolike. Knjiga nam govori da ima nade. Popravlja se krov, to nam treba da kompletiramo naš dom, naše sopstvo.“
Ovo je, pre svega, priča o ozdravljenju. Svaki lik kog je autorka uvela upravo ima tu funkciju – da nam kroz Idina suočavanja sa bliskim i dalekim ljudima pokaže da kroz empatiju možemo da iscelimo i sopstvenu patnju i bol. „Po mom mišljenju, najpozitivniji lik u knjizi je Idin suprug. On je vera u novo sutra i ljubav koja je mnogo više od fizičke. On je dovoljno blizu kad je potrebno, a dovoljno daleko da ona sama spozna sve što je neophodno da bi prevazišla prošlost.“
Naredna tribina Laguninog književnog kluba održaće se 15. januara od 19 sati takođe na Instagram profilu laguna_knjige. Tema razgovora biće roman Madlin Miler „Kirka“. Ovaj roman je na popustu 30% do 15. januara u knjižarama Delfi, na sajtu laguna.rs i Laguninom klubu čitalaca u Resavskoj 33.