Danas u 10 časova otvorene su kapije Beogradskog sajma i prvi posetioci mogli su da sa ulaznicom po ceni od 250 dinara stupe pod kupole hala I, II i IV gde je, po 59. put, smešten Beogradski međunarodni sajam knjiga čiji je slogan „Vreme je za knjigu“.
Izdavačka kuća Laguna na najvećoj sajamskoj manifestaciji u zemlji učestvuje sedamnaesti put. Ljubiteljima knjige u narednih sedam dana Laguna je na svom štandu u Hali 1, najvećem na ovogodišnjem Sajmu, izložila blizu 2.200 različitih naslova.
Posetioci Laguninog štanda mogli su da se uvere u najbolji izbor knjiga kojima se Laguna ove godine predstavlja, a koje odražavaju kvalitet i raznovrsnost Lagunine produkcije.
Takođe, svi oni koji su odlučili da sajamsku manifestaciju posete već prvog dana otkrili su nekoliko izvanrednih akcija na kojima su mogli da kupe 3 knjige za 999 dinara, 3 knjige za 499 dinara, kao i 3 kvalitetne knjige za samo 299 dinara. Na četvrtoj akciji veliki broj enciklopedija je na popustu od čak 50%. Knjige koje se ne nalaze na ove četiri akcije biće na specijalnom sajamskom popustu uz koji će važiti i količnski popust od 10% za tri i više kupljenih knjiga. Članovi Laguninog kluba čitalaca moći će da koriste svoje članske popuste i oni se neće sabirati ni sa jednim sajamskim popustom.
Ekskluzivni gost Lagune na ovogodišnjem Sajmu biće britanski autor Toni Parsons, a gostovaće i više od trideset domaćih autora koji će od srede 29. oktobra potpisivati svoja nova izdanja.
Ovogodišnji Sajam knjiga otvorili su akademik Miloš Tešić i Luji Dženjun, predstavnik Kine, zemlje počasnog gosta sajma.
„Velika nam je čast i zadovoljstvo što je Narodna republika Kina počasni gost Sajma Knjiga u Beogradu. Svi naši žitelji se ponose time. Razumevanjem književnosti jedne zemlje možemo razumeti jedan narod. Književnost je najbolji način da se razume jedan narod i jedna nacija. Iako je tradicionalno prijateljstvo između nas duboko, znanje koje prosečan Kinez ima o Srbiji i Srbima je malo i svedeno na nekoliko filmova... 'Most', 'Valter brani Sarajevo'... Od svojih prijatelja iz Srbije saznao sam da prosečni Srbin ne zna više o Kini od perioda Mao Cedunga... Kasne upoznavanja nekih 40 godina. Upoznavanje mora ići sa kulturom“, rekao je Liju.
Prisutnima se obratio pesnik i akademik Miloslav Tešić, redovni član Sanu.
„I ove godine, već 59. put, Sajam knjiga nesumnjivo pokazuje koliko je srpska kultura široko otvorena prema kulturama mnogih naroda. To potvrđuje i činjenica da su Srbi počastvovani gostovanjem Kine. Zemlja velika u svakom pogledu, sa velikim nasleđem iste. Nezavidna je kultura malih naroda, zato i postoji mogućnost da se ona izgubi u strašnom okeanu projektovanih opštosti. Srpski narod pripada malim narodima. Da bismo se našli u kulturnim modelima, mi bismo morali da čuvamo i izučavamo naša literarna dela. U umetnički srpski jezik se može unositi novina kad za tim ima stvarne potrebe. Ako mu ne razvodnjava stvaralačku energiju. Moramo nastaviti da razvijamo srpsku književnost.“
Sajam traje do 2. novembra. Radno vreme je od 10 do 21. Porodični dani su ponedeljak i utorak, a školski dan je četvrtak.
Cena pojedinačne ulaznice je 250 dinara, za grupne posete 150, dok porodična ulaznica staje 600 dinara.
Današnje druženje sa piscima i dobrim knjigama ulepšale su kompanije Bambi, Nescafe, Schweppes, Don Don, Henkel i Bioten