„Da Kina ima Kafku, to bi mogao biti Mo Jen.“ Publishers Weekly
Kao što svoja književna dela stvara polazeći paralelno od mitološke i istorijske perspektive Kine tako je i u svojim memoarima Mo Jen ujedno prikazao i sebe i Kinu u poslednjih nekoliko decenija; i sudbinu celog naroda i sopstvenu sudbinu kroz prizmu lične ideologije i ideologije režima. Za razliku od većine dela s istorijskom tematikom koja nam dolaze iz Kine, a koja se striktno drže hronologije političkih događaja, Promena predstavlja„narodnu“ istoriju polazeći prevashodno od uzroka u kojima su društvena kretanja zasnovana, a ne od posledica u koja su proistekla. Koncentrišući se na događaje iz svakodnevice malih ljudi, Mo Jen uspeva da udahne život istoriji opisujući uticaj socio-kulturoloških tektonskih promena na prosečnog kineskog građanina.
„Mešajući fantastično i stvarno, istorijske i društvene perspektive, Mo Jen je stvorio svet koji svojom složenošću podseća na svetove iz dela Vilijema Foknera i Gabrijela Garsije Markesa, istovremeno nalazeći izvor u staroj kineskoj književnosti i usmenoj tradiciji.“
Nobelov komitet za književnost
Na žalost, ali meni romani azijatskih pisaca ne odgovaraju. Nisu u skladu sa mojim bićem. Tako i "Promena". S obzirom na Nobelovu nagradu, moja očekivanja su bila drugačija. Moguće da su neka druga njegova dela ono što bi me ostavilo bez daha, ali ovaj roman nije. Svakako, preporučujem da pročitate knjigu, ali ja je nisam zadržala u svojoj kućboj biblioteci.
Za običnog mladića u nekoj dubokoj kineskoj provinciji, želja da se postane vozač kamiona više je od dečje maštarije. To je motiv koji pisca ovog autobiografskog dela odvodi na životne staze koje će preko vojske stići i do književne slave. Život u dalekoj Kini Mo Jen približava nam iskrenim delom u kome se oslikava život malog čoveka, čije su mogućnosti na prvi pogled ništavne a budućnost unapred predodređena. Smireno, bez pompe, kroz prizmu pojedinca govori nam o prilikama i životu u Kini. Odlično delo
Divno delo. Gospodin Jen je svoj zivot jednostavno, skromno i katko opisao. Svidja mi se sto je usput provlacio istorijske podatke i licnosti dovodivsi do upotpunjenja slike o njegovom cudnom zivotu. Moram da spomenem i putovanje gaza 51 bez kojeg bi ovo delo bilo nedoreceno. Retko koji pisac usmeri deo svoje kreativnosti u tom pravcu.
Jos jedan lep detalj je njegova borba za ostvarenje svog cilja. Covek koji nikad nije odustao. Podelio je, nesebicno, svoj zivot sa citaocima i ujedno pokazao sta je bitno u zivotu - da ostanemo verni svom cilju, samom sebi i ljudima koji nas vole, postuju i veruju u nas.
I drugi su krivi, ali kriv sam i ja.
Mo Jen1
Godine 2012. Nobelova nagrada za književnost po drugi put pripala je jednom kineskom piscu.2 Mo Jenu je, kako stoji u obrazloženju Kraljevske šve...
Mo Jen je dao ostavku u vojnom odjeljenju za kulturu 1999. Nobelovu nagradu za književnost dobio je 2012. godine.
Priče o crvenom sirku“ i „Umoran od života i smrti“, romani kineskog nobelovca Mo J...
Prvi put otkad je dobio Nobelovu nagradu za književnost, kontroverzni kineski autor Mo Jen je pristao da da intervju za nemački list Špigl. Mnogi su ga optužili da je suviše blizak sa režimom. On odba...
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.