Kazna za napuštanje titoizma i povratak sovjetskom modelu brzo je stigla.
Za četiri godine akumulacija jugoslovenske privrede je prepolovljena, a u poslednjoj godini Titove vladavine Jugoslavija je dostigla onaj stepen ekonomske zavisnosti od Sovjetskog Saveza i njegovih satelita koji je imala pre njegovog raskida sa Staljinom!
I srpska istoriografija i srpska posttitovska politika prećutale su ovu ključnu odluku Titove predsedničke karijere.
Ova knjiga govori o tome kako je došlo do tog istorijskog prevrata.
Neprikosnoveni vladar socijalističke Jugoslavije od 1944. do svoje smrti 1980. godine, Josip Broz Tito je u poslednjih osam godina života u suštini poništio sve ono po čemu su ga i svet i istorija prepoznavali i prihvatali. Odlučio je da, uz podršku svog najbližeg saradnika Edvarda Kardelja, Jugoslaviju i njenu vladajuću partiju vrati dvadesetak godina unazad, da rasparča centralizovanu i koherentnu državu, da napusti političku filozofiju koja ga je posle razlaza sa Staljinom učvrstila kao vođu ne samo najsnošljivije i najprosperitetnije zemlje Istočne Evrope nego i pokreta nesvrstanih zemalja koje su se izmakle blokovskoj podeli sveta.
Odlučio je da okrene leđa „titoizmu“.
Koji su sve uzroci doveli do ovakvog raspleta, šta su bili objektivni a šta subjektivni razlozi za ovaj zaokret, koliko su u predstojećem krvavom raspadu Jugoslavije igrali ulogu stari nacionalni antagonizmi južnoslovenskih naroda, koliko ustav iz 1974, a koliko reformski kurs i nezaustavljiva liberalna politička strujanja u jednoj već okoštaloj i istrošenoj ideološkoj matrici – pitanja su na koja u svom nepristrasnom istraživanju različitih uzroka raspada Jugoslavije postavlja publicista Pero Simić.
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.