Kad je Ficroj Maklejn, šef engleske misije u Titovom štabu, skrenuo pažnju Čerčilu da su svi funkcioneri Titovog pokreta „otvoreni i zadrti komunisti“ i da će oni u Jugoslaviji uspostaviti sovjetski sistem, Čerčil nije izdržao:
– Da li nameravate da živite u Jugoslaviji posle rata?
– Ne, gospodine.
– Ni ja. A pošto je takav slučaj – dodao je britanski premijer – ukoliko se manje Vi i ja brinemo kakvu će vladu oni uspostaviti, utoliko bolje!
Dok se istoričari još spore o ulozi i oceni delatnosti Dragoljuba Draže Mihailovića, publicista Pero Simić sa retkom akribijom pouzdanog istraživača iznosi najvažnije i mnoge dosad nepoznate podatke iz života vođe četničkog pokreta za vreme II svetskog rata.
Među paradoksima povesti o generalu Mihailoviću, kojim se sudbina surovo poigrala, najupečatljivije su činjenice koje su u ovoj knjizi potkrepljene neumoljivim jezikom dokumenata:
• prvi vođa pokreta otpora protiv fašizma u Evropi ali i jedini vođa antifašista osuđen za kolaboraciju sa nacistima;
• ucenjen od Nemaca i odbačen od Saveznika;
• uzdanica jugoslovenske izbegličke vlade u Londonu, koja ga se pred kraj rata odrekla...
Sklon preispitivanju istorijskih predrasuda, Pero Simić, jedan od najpriznatijih savremenih biografa vođe jugoslovenskih komunista Josipa Broza Tita, osvetlio je ovom biografijom i tragičan splet okolnosti i sukobljenih interesa koji je doveo do građanskog sukoba u Jugoslaviji.
Procitao sam knjigu i prvi put saznao mnoge stvari koje su mi do sad bile nepoznate ..Preporucujem svim osoboma koje zele da saznaju neke vazne istorijske cinjenice
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.