Neuronauka nam daje zabavne i intrigantne odgovore na pitanja o tome zbog čega nas ponekad sabotira naš sopstveni mozak
Zbog čega gubite u raspravama s ljudima koji znaju mnogo manje od vas?
Zašto nikako ne možete da se setite imena žene s kojom ste upravo razgovarali iako ste je prepoznali i tačno znate ko je ona i ko vas je s njom upoznao?
I zašto ste se, kad ste nedavno raskinuli vezu, danima ležali sklupčani na kauču, pomerajući se tek koliko da s vremena na vreme obrišete suze i nos koji curi?
Svima nam se desi da uđemo u kuhinju, ili otvorimo laptop, ili samouvereno stupimo za govornicu, i odjednom ni najblažeg pojma nemamo šta smo ono beše hteli da uradimo. A sve zahvaljujući tome što je mozak rešio da pravi gluposti.
Ljudski mozak – tako blistavo pametan, tako visoko razvijen – prilično je zbrkan, pogrešiv i neorganizovan. Jeste li, na primer, znali da je vaše pamćenje egocentrično? Da su teorije zavere i sujeverje neizbežno dela jednog zdravog ljudskog mozga? Ili da alkohol može u izvesnoj meri da vam poboljša pamćenje (samo pažljivo pročitajte knjigu pre nego što rešite da ovo lično ispitate)?
U knjizi Kad mozak pravi gluposti neurolog Din Barnet upoznaje nas sa tajanstvenom sivom (i belom) materijom, tako sklonom da pravi nepodopštine, i usput nam objašnjava nesavršenstva veličanstvenog ljudskog mozga i kako to nesavršenstvo utiče na sve što radimo, govorimo i doživljavamo.
Stručna, duhovita i zabavna, ova knjiga je namenjena svima koji se ponekad pitaju zašto im rođeni mozak sabotira život i šta li je, za ime sveta, sad opet smislio.
Kao psiholog, preporučila bih svojim kolegama da obavezno pročitaju ovu knjigu koja zaista može da nam obogati znanje o funkcionisanju mozga i mnogim psihološkim fenomenima. Napisana na šaljiv nacin, uz minimalno koriscenje stručne terminologije, preporučljiva je i laicima koji nemaju stručnog psihološkog i medicinskog znanja. Ukoliko želite da saznate zašto naš savršeni organ često "pravi gluposti", obavezno pročitajte ovu knjigu i sve će vam biti mnogo jasnije!
Kao što i sam autor na početku romana kaže, ponekad sa mozgom nije lako izlaziti na kraj. Kada nije lako? Kada dopustimo da nas naša uverenja, koja su najčešće usađena još u detinjstvu, sabotiraju. Zatim kada ne umemo da kontrolišemo vlastiti ego. Ali najviše od svega kada ne znamo. Neznanje je najveća opasnost po ljude. Iz neznanja se rađaju nesporazumi, podstiče se demencija, slabi čitavo naše biće. Ova knjiga pomaže da shvatimo donekle kako naš um funkcioniše, na svesnom i podsvesnom nivou, te da lakše korigujemo svoje ponašanje i sprečimo nepotrebne greške, one na kojima se ne uči, nego koje nas sputavaju. Preporuka za sve one koji žele da znaju više.
Velibor Fulurija nastavlja da nam preporučuje dobre naslove iz knjižare „So“ u Herceg Novom, i vodi nas na putovanje za koje vam nisu potrebne posebne dozvole.
Fulurija predstavlja sledeće naslove:...
Samo zahvaljujući čudesnom i jedinstvenom mozgu, svako od nas je to što jeste. Kada je neurolog, Din Barnet, odlučio da objasni sve ono što se dešava u mozgu, a što nas čini tako fantastičnim, izabrao...
Din Barnet, neurolog i saradnik Gardijana, otkriva nam kako mozak radi na način koji je svima razumljiv, bez trunke omalovažavanja. Knjiga „Kad mozak pravi gluposti“, sprovodi nas kroz rad jednog od n...
Neuronaučnik Din Barnet je napisao knjigu o tome na koje sve zabavne načine naši mozgovi rade.
Njegova knjiga „Kad mozak pravi gluposti“ istražuje sve od toga zašto mozgu treba san, šta visok IQ za...
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.