Deni sedi na svom mestu, na drvetu, sedi kao mali majmunko, tih, ptica ili ništa, Deni, bez oca, prepun tajni, u zasedi, ljulja se, klati, jede zelene šljive, kisele, oči mu pune suzama, hvata se za granu, malo još klati, gleda dole, pušta se i pada na zemlju koja ga voli jedino gravitacijom, reda radi.
„Način na koji je Vladimir Tabašević zaplivao u svoj romaneskni lirizam Tiho teče Misisipi podsjeća na voz koji vodi u anarhičnu razgradnju sveta kakav smo poznavali. Neočekivani rečenični obrati, duhoviti i inventivni, nepotrošeni, stvaraju lepotu pripovjednih, živih slika koje se nižu u mahnitom ritmu želje da se ispričaju u dahu. Čitalac želi da prati taj ritam i hita za njim, ali emocija, tuga i tragičnost zaustave ga svako malo i nateraju da izroni iz tog sveta, da udahne novu dozu snage kako bi se vratio. Tabašević je napisao roman o bliskosti, gubitku i pripadanju, dakle ljubavni roman, ma koliko takvo određenje bilo nesigurno ili napušteno. Baš zato je za takav izbor potrebno hrabrosti, talenta i stila.“ Iz obrazloženja žirija Nagrade „Mirko Kovač“
„Ovaj roman traži čitaoca-kaskadera, čitaoca poput Denijevog oca koji u filmskoj simulaciji Kosovskog boja sasvim neherojski strada. Možda je dakle preporuka, možda upozorenje: Tabaševića u svakom slučaju čitate na vlastiti rizik.“ Boris Postnikov
„Ne pamtim zadugo ovakav početak, ovako na scenu ulaze ili komete-propalice ili budući klasici. Pa dobro, šta god da bude, u redu je, svaka čast.“ Teofil Pančić
Vladimir Tabašević je napisao roman-rijeku, roman koji se talasa, oslobođen stega i interpunkcijskih pravila, lirski obojen i poprskan rimom. Tom rijekom plovi glavni junak Deni, plovi pripovijedač, a za njima u stopu, opremljen perajama, plovi i čitalac. Voda je duboka, mutna, puna mulja, ali ronimo, ronimo dok nam ne nestane daha, isplivamo tek koliko da usrknemo malo vazduha, pa opet glavu u mulj. U mulju promatramo ribice, a njih ima svakakvih, velikih, malih, punih i praznih, slavnih i zaboravljenih, živih i prženih, svježih i trulih, samo nema zlatnih. Mi ih sve osmatramo i posmatramo, ali oko lovi samo jednu od njih, najmanju, najslabiju, najprazniju, nju slijedi, nju bi da uhvati, zagrli, pomiluje, napuni ljubavlju pa da je vrati u vodu da konačno vesela izvodi svoj kraul. Ne znam kako bih vam predstavila ovu knjigu, a da je u rukama osjetite ovako klizavu i migoljavu. Nadam se da sam barem nekome zagolicala pažnju dovoljno da kupi peraja i zaplovi u ovu čudesnu roman-rijeku.
Prema prozi Vladimira Tabaševića teško je biti ravnodušan. Ona vam se ili svidi na prvu loptu ili vam se ne svidi uopšte. Meni se, recimo, svidela. Prvo sam pročitao "Pa kao", pa onda "Misisipi" i mogu bez dvoumljenja da kažem da mi se ovaj potonji čini boljim. Nekako je kompaktniji, celovitiji, zaokruženiji, višeslojniji i jezički mnogo efektniji nego "Pa kao". Priča kao priča nije ništa posebno, ali mi se čini da je autor i imao želju da ona ostane u drugom planu, a da u prvom bude struktura samog teksta. Usuđujem se reći da je Vladimir Tabašević poetički prilično osvešćen autor i da će svoju najbolju knjigu tek napisati.
Moram prizanti da kao pasionirani citalac svega i svacega, ovu knjigu jednostavno nisam razumeo. Uz sve teskoce u citanju i razumevanju istog, jos vise me zapanjilo ovo, gotovo botovsko hvaljenje. Mozda mi nije leglo delo, ali vi ga bas preteraste sa hvaljenjem. Ima u Laguni toliko dobrih knjiga domacih autora, koje je pravo uzivanje citati (Marko Popovic, Goran Markovic, Vuk Draskovic, Nenad Stefanovic....).
Тешко би било описати радњу овог романа, јер је он, стриктно говорећи, и нема. Његова радња је Дени, његово дјетињство и све епизоде које су утицале на развој његове личности. Стил писања романа је веома слободан и нешто по чему се издваја у мору сличних романа. Реченице су слободне да ландарају по свим угловима ума и из њих црпе снагу. Често се протежу по читавим страницама, претварајући се у набрајалице без очигледног смисла све док не дођу до тачке и своје потпуне смислености којој су толико тежиле. Мана оваквог стила је то што се читалац лако потопи у ријеци рјечи и зареза, те се (бар у мом случају) мора често враћати те поново хватати ток мисли које јуре муњевитом брзином. Међутим, када се препустите пишчевом току мисли уживаћете у начину на који рјечи и мисли, као домине, једна другу повлаче док се све не изговоре и на крају вас оставе са широм сликом своје смислености.
Nisam očekivao da će mi se Misisipi ovako svidjeti, valjda jer mi je Pa kao ostavio snažan utisak, pa sam, naivno, mislio da je prethodna knjiga nešto slabija, a ona je, ako ne bolja, onda će mi sigurno ostati draža od te dvije. Tabašević je silno jak. Čitati obavezno.
Radujem se da je Laguna napokon ovu knjigu plasirala u knjizare.
Dugo najavljivana,reklamairana kada je PA KAO promovisan..od autora dobitnika nagrade Mirko Kovac..a knjige nigde u prodaji.
Citajuci Pa kao ,razmisljao sam o Misisipiju,cekao da procitam,uporedim...
Obe knjige su odlicne Tabasevicu,stvarno si sa razlogom bio prisutan u medijima,veliki propust za svakog ko ne procita i dozivi ono sto pises,opisujes.
Sve cestitke za tebe i Lagunu koja je prepoznala podrzala ovakav talenat.
Preporucujem obe kjige kao stivio koje tera na razmisljanje,budi neke emocije,neotkrivene do sada.
Cekam sledecu knjigu,strplivo i sa paznjom citajuci obe knjige po drugi put.
Svaka cast.
Tiho teče Misisipi najzad na tržištu.Divno je čitati ovakve knjige.Vladimire piši,piši,piši...beleži misli i dodađaje tvojim stilom."Peđa" je samo iznad tebe,bravo!
Talenat koji pleni ,posle dužeg vremena nešto novo,sveže,origimnalno u našoj književnosti.
Sajam knjiga ulazi u finale! Kapije Sajma su otvorene za posetioce čak i koji minut pre 10 časova jer je veliki broj zainteresovanih nestrpljivo čekao da uđe u sajamske hale. Gužva i tiskanje u Hali 1...
„Zaista imam poriv da pisanjem savladam i ispišem intenzitet problema koji osećam zbog života u društvu koje je podeljeno na način na koji su ‘naša’ društva podeljena. Ideali i nade jednog sveta ispis...
Drugi roman mladog književnika Vladimira Tabaševića „Pa kao“ preispituje svakodnevne nesporazume i zablude, tražeći odgovore na suštinska životna pitanja, poput onog o (ne)mogućnosti sreće. U svetu ma...
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.