Kultni roman, prodat u više od 5 miliona primeraka.
Veličanstvena vila, vrelo leto, Mediteran tako blizu. Sesil ima sedamnaest godina. Poljupci i sastanci za nju su ljubav. Njen otac, udovac, uživa u prolaznim i nevažnim odnosima. Zabavljaju se, niko im ne treba, srećni su. Taj divni nered narušiće poseta prefinjene, uravnotežene i inteligentne žene. Kako izbeći tu pretnju? U senci mirišljavih četinara priprema se surova igra.
Bilo je leto 1954. kada se prvi put oglasio „mali šarmantni monstrum“, kako je Morijak nazvao osamnaestogodišnju Fransoaz Sagan. Bio je to početak druge polovine XX veka, rastrzan, poput ove tinejdžerke, grižom savesti i kultom uživanja. Izuzetan uspeh ovog romana doneo je Fransoaz Sagan prestižnu Nagradu kritike, kao i svetsku slavu i bogatstvo.
Dobar dan, tugo i danas se, nakon više od pola veka, prodaje u velikim tiražima i osvaja srca miliona čitalaca širom sveta. Prema rečima same spisateljice, „ova instinktivna i sirova knjiga prožeta je senzualnošću i nevinošću, eksplozivnom mešavinom koja uzbuđuje danas koliko i juče“.
Kada je objavljeno, delo čiji naslov nosi parafrazu stiha Pola Elijara doživelo je veliki uspeh, a mladu autorku učinilo književnim čudom. Pokrenulo je čitav niz imitacija, sličnih tema, veoma brzo i neminovno izlizanih do klišea, ali retko na nivou svežine laganog stila, te sasvim francuskog senzibiliteta koji nosi proza Saganove. Danas je „Dobar dan, tugo” obavezna lektira za nežne duše, kao i sve željne podsećanja na osetljivo doba formiranja ličnosti, proces sastavljen od bezbroj grešaka i jedinstvenih prilika za samoposmatranje.
Uz ovaj roman (prvi put objavljen 1954.), treba pročitati i "Lepo leto" Čezare Pavezea (prvi put objavljen 1949, a kod nas objavio LOM), ne samo zato jer su obe predivne, odlične knjige, već i da bi se razbila suluda iluzija da je Elena Ferante (i ostali koji se kače na taj talas) izmislila Bildungsroman iz ženske perspektive. Velika književnost postoji mnogo duže nego što postoje mreže i promocije putem njih. Najtoplija preporuka.
Divna knjiga. Nikada ne bih rekla da je Fransoaz imala samo 18 godina kada je ovo djelo nastalo. Iako sam duplo starija od Sesil, moram priznati da sam cesto bila na njenoj "strani" i osjecala netrpeljivost prema Ani. Sa druge strane, drago mi je sto je postojala onakva Ana i sto se razlikovala od svih ostalih ispraznih i povrsnih zenskih likova. Uglavnom, preporuka za ovu knjigu.
Sagan je ovu svoju prvu knjigu napisala sa 18 godina. Buduci da nije polozila ispite na Sorboni, otisla je u porodicnu vilu na jugu Francuske i napisala roman o svojoj vrsnjakinji Sesil. Sesil zivi zivot pun zabava, lencarenja, kupanja, putovanja sa svojim 40-godisnjim ocem, zenskarosem, spremnim da novcem udovoljava svojim ljubavnicama, ali i cerci. Knjiga je izazvala senzaciju otvorenim pristupom oca i kcerke slobodnom zivotu i intimnim razgovorima. Roman je lagan za citanje, a u sebi nosi odlicnu samoprocenu glavne junakinje i psiholosku analizu ostalih likova od strane nje. Umesto da prihvati jedinu zenu koju je njen otac zavoleo, punu manira, 40-godisnju Anu koja ju je kroz zivot ucila pravim vrednostima, Sesil sebicno smislja plan kako da je potisne iz njihovih zivota. Ana svojom tragedijom zavrsava jednu predivnu ljubav, a nama ostaje da se zapitamo vredi li igrati se Boga i sudbine. Jedina nagrada posle Anine smrti bilo je vracanje njihovih ispraznih zivota....
Na svega oko 130 svojih stranica ova tanušna, šarmantna knjižica pruža sunčane dane i letnje večeri, slanoću i čulnost tople kože, mirise mora kojima se nozdrve raduju, šuštanje razigranih talasa dok se penušajući razbijaju od oštro stenje, ali i njihovu tišinu, mediteransku obalu, muziku i vino. Ukoliko uz tužne uzdahe sanjalački maštate o moru, „Dobar dan, tugo“, Fransoaz Sagan, povešće vas bar na kratko njemu, vi samo treba da okrenete prvu stranicu i uskočite u priču. Pročitao sam ovaj maleni melanholični roman, obima novele, iz jednog sedenja i uz prisutno maksimalno uživanje. U njemu je spakovano najprimamljivije godišnje doba, bezbrižnost mladosti i posledice koje nesvesno ostavlja, hedonizam, sazrevanje, pikantne intrige, i jedan intiman ton glavne junakinje koji će vas sasvim zavesti. Želim da pročitam još nešto od intrigantne autorke što pre! P.S. Jesam li jedini kome sve na francuskom zvuči poetično?
Postoje ljudi koji ne mogu ili jednostavno ne znaju da budu srećni, prepuštaju se stihiji života. Otac je udovac, bogat poslovni čovek, ali i lakomisleni zavodnik, brzo i lako osvaja devojke i jednako brzo ih ostavlja. Kćerki tinejdžerki prija takav površan život, bez ikakvih osećanja i obaveza, razmažena je i samoživa. Problem nastaje kada otac ostvaruje posebnu vezu sa ženom svojih godina koja pokušava uvesti red, tišinu i sklad u njihove živote. To je mogao biti početak jednog lepšeg i ispunjenijeg života, ali kćerki nisu prijale promene…Posle svega, ostaće svest o izdaji jedne divne žene i tuga, kao i spoznaja da njima dvoma ne treba niko, da savim lepo mogu biti sami i nesrećni…Upečatljivo i realno, čak i danas, posle toliko godina. Kratka priča, pisana otvoreno, jednostavnim jezikom, a pripoveda je kćerka. Autorka je u vreme pisanja romana bila vršnjakinja glavne junakinje pa praktički možemo pratiti njene stavove o žensko-muškim odnosima, roditeljstvu, ljubavi…
Kakva slucajnost, bas sam juce citala clanak o ovoj spisateljici i danas videh da ste objavili njenu knjigu, i to nedavno... u velikom sam iskusenju sam da je kupim! I, da se nadovezem na prethodni komentar, lepo bi bilo videti i izdanje njenog romana Volite li Bramsa, koliko znam, tesko ju je naci kod nas u prodaji...
KONAČNO da se neko seti Fransoaz Sagan!! ❤️ Nadam se da cete objaviti i druge njene knjige. Toliko divna, lagana literatura, a opet, natera nas da se zamislimo o zivotu...
Za mandata Nikole Sarkozija, od 2007. do 2012, problem preuzimanja nasledstva Fransoaz Sagan, od strane njenog sina jedinca, Denisa Vesthofa je rešen. Poreski dug od milion evra raspodeljen je u više ...
Pripovedačica i glavna junakinja kratkog romana–prvenca Fransoaz Sagan (1935-2004) je Sesil, mlada buržujka puna kaprica, senzualnosti i sklonosti ka frivolnom. Sadržaj ovog dela izvorno objavljenog 1...
Knjiga je objavljena 1954. godine i odmah je postala hit, a njena autorka je imala samo osamnaest godina. „Dobar dan, tugo“ je do 1958. prevedena na dvadeset jezika i prodala se u dva miliona primerak...
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.