Udbina ubistva u srcu Evrope
Priča o ubistvima jugoslovenskih emigranata u poslednje tri decenije 20. veka, koja je organizovala Služba državne bezbednosti SFRJ, poslužila je piscu ove jedinstvene hronike da u maniru uzbudljivog dokumentarnog romana ispriča produženu verziju hladnog rata koja se nije odigravala na domaćem terenu nego u inostranstvu, među izbeglicama poreklom iz Jugoslavije. Rat između starih neprijatelja, četnika i ustaša, dobio je posle 1945. novu stranu u sukobu, jugoslovensku Udbu, koja je političku emigraciju smatrala za opasnog predvodnika antijugoslovenske propagande.
Sedamdesetih i osamdesetih godina propagandni rat ove dve zaraćene strane pretvorilo se u pravi okršaj sa oružanim obračunima, kada su ostrašćeni politički emigranti napadali jugoslovenske ambasade i službenike u Evropi a Udba uzvraćala slanjem svojih tajnih agenata i likvidiranjem najistaknutijih pripadnika emigrantskih organizacija, bili oni srpski, hrvatski ili albanski emigranti sa Kosova. U tom „neutralisanju“ državnih neprijatelja, Udba je pored slanja svojih tajnih agenata ubacivala među redove ekstremnih emigrantskih udruženja egzekutore iz kriminalnog jugoslovenskog miljea, čime je otvorila vrata službe bezbednosti plaćenicima i zlikovcima, i taj komplot s vremenom je jačao i produbljivao se, pružajući svoje pipke u srpskoj Udbi do današnjih dana…
Vixere, čuvena lapidarna Ciceronova izjava, koja je dala naslov ovoj knjizi, zapravo je odgovor na pitanje gnevnih Rimljana poznatom senatoru šta se dogodilo sa zaverenicima koji su uhvaćeni u pokušaju svrgavanja imperatora, a koji u prevodu na srpski glasi: Živeli su!