Moj roman je kao muzika iz Tarantinovih „Petparačkih priča”, kaže mlada autorka Ana Vučković.
Birtije pored autoputa, sela u kojima je više kamiondžija nego stanovnika, pevačice koje u jednoj ruci drže mikrofon a u drugoj kobasicu, čučavci, heklane zavese i sve ostalo što kriju turistički vodiči, a na šta se nailazi kada se od Beograda krene na jug, milje je u koji Ana Vučković (27) smešta radnju svog novog romana „Surfing Serbija”.
Mlada spisateljica koja je sa knjigom „Epoha lipsa juče” ušla u uži izbor za Ninovu nagradu, ovaj put čitaoce vodi automobilima u raspadu do kafana sa narodnjacima, u koje navraćaju profesionalni vozači i putnici iz drndavih autobusa.
– Taj put na jug Srbije je kao putovanje na američki Divlji zapad – kaže Ana Vučković o svom novom romanu u izdanju „Lagune”.
– Od malena stalno putujem tamo i oduvek su me zanimali tajanstveni delovi, ruinirani puteljci i okuke, ti jezivi i uzbudljivi predeli i mesta. Uzbuđuje me kamiondžijsko-narodnjački milje, margine seoskog života i kafanska narodna muzika koja je opstala iako nije estrada.
Stari hrast, Velika Plana, Crna Trava, sela za koja „Vikipedija” kaže da imaju dva stanovnik, a a u kojima svira ruski bend „Ljubov i kudrjavke”, mesta su u koja kao u bunilu stiže junakinja romana. Ona je alterego autorke: zove se Ana, Beograđanka je, živi u svetu pop kulture i piše. Tempo romana je brz, rečenice kratke. Više je nastajao pod uticajem filma i muzike nego književnosti, što i ne čudi kada se zna da je Ana Vučković na Fakultetu dramskih umetnosti završila scenario i dramaturgiju i da mnogo vremena provodi uživajući upravo u filmovima i muzici.
– Jedan moj prijatelj mi je kazao da ga „Surfing Serbija” podseća na filmove Kventina Tarantina. Moj roman je kao saundtrek, jer sam za sve vreme pisanja slušala muziku iz Tarantinovog filma „Petparačke priče”.
Otuda i naziv romana. Omiljena vrsta muzike Ane Vučković je surf, kome pripada i „Misirlou” iz „Petparačkih priča”, a koji autorku neodoljivo podseća na „Vranjanku”, najpoznatiju srpsku južnjačku pesmu.
– To je u suštini jedna pesma i zato mogu da kažem da je sve povezano: surf i narodnjaci, srpski jug i Divlji zapad.
Surfing je krstarenje Srbijom nadahnuto surfom i drugom popularnom kulturom koju Ana Vučković provlači kroz svoje romane. I Holivud nadahnjuju njen novi roman. Dok upoznaje skrivena i surova mesta, junakinja razmišlja o tome šta bi u tim prilikama uradila ili kako bi se obukla Merilin Monro ili Odri Hepbern. Drugi glavni lik je Mesec.
– Mesec utiče na ljude, menja njihovo ponašanje i raspoloženje. Zato on kod mene u romanu pokreće radnju.
Zbog njega junakinja skreće sa puta i umesto da ode na konferenciju mladih talenata, odlučuje da putuje Srbijom, priključi se surf bendu sa ruskom pevačicom i muzičarem iz Mongolije i uopšte, preživi doživljaje za koje ne zna da li su san ili java. Mesec je jak stimulans, halucinogen, ali junakinju ipak odvodi na pravo mesto.
– Ana je stigla do reke Rio grande odnosno Južne Morave i konačno upoznaje svog kauboja, odnosno pravog južnjaka.
I odgovara na pitanja koja su je mučila tokom celog puta: da li postoji ljubav i da li ima razloga za hepiend?
Lajka u svemir, Ana u avanture
Verujući da je sve na svetu povezano, Ana Vučković je našla način da na stranicama svoje knjige poveže sudbinu psa koji je odleteo u svemir sa devojkom sa Zvezdare koja leti u avanture.
– Ana će shvatiti da je nešto spaja sa Lajkom, koja je pre 40 godina otišla u kosmos. Tako je Lajka treći glavni junak mog romana – kaže Ana Vučković.
Autor: J. Stevanović
Izvor: Politika