Radnja ove knjige počinje da se odvija u neimenovanom carstvu. Stari sudija provodi dane rešavajući male slučajeve u pograničnom delu carstva, a noći provodi promatrajući zvezde na širokim poljima. Njegov miran život prekinut je dolaskom pukovnika Džola, koga su iz glavnog grada poslali sa vestima da se među varvarskim plemenima sprema pobuna. On je ovde da to istraži i već nekoliko osumnjičenih je u pritvoru.
U početku, sudija sarađuje. Razgovara sa zatvorenicima, apeluje na njih da kažu istinu. Ali na njima počinju da se vide tragovi mučenja, a jedan od njih i umire.
Sudija počinje da sumnja. „Šta ako vaš zatvorenik govori istinu“, pita on, „a ipak vidi da mu se ne veruje?“ Ali pukovnik Džol ne može da veruje bilo čemu što zatvorenik kaže, ako to iz njega ne izvuče mučenjem. „Bol je istina“, piše Dž. M. Kuci, „sve drugo je podložno sumnji.“
Kada sudija odbije naredbe pukovnika Džola, i on biva priveden i mučen. Sada vidi da i on nije ništa drugo nego telo, telo koje „može da zabavlja predstavnike pravde dokle god je celo i dokle god je dobro“, ali to ubrzo zaboravlja kada mu „stegnuše glavu, a cev gurnuše u grlo, kroz koju su sipali litre slane vode.“
Roman „Iščekujući varvare“ napisan je 1980. godine, za vreme aparthejdskog režima u Južnoj Africi. Ali ono što u njemu piše o mučenju istinito je do dana današnjeg. Ako država želi da se suprotstavi varvarstvu, ona to ne može da uradi mučeći vlastite zatvorenike.
Autor: Lejla Lalami, autorka romana „
Mavrov izveštaj“
Izvor: npr.org
Prevod: Lidija Janjić