Svi vole Bila Brajsona, zar ne? On je pametan, duhovit, zabavan, sjajan saputnik na putovanju kroz divijinu, preko Amerike ili kroz kompleksnost jezika, Šekspirovog dela ili nauke, o čemu je i pisao.
Tačno, ponekad je previše siguran u svoju mudrost i previše uživa u svojim šalama, previše je sklon da reži na ljude sa druge strane šanka koji ga ne usluže kako želi, ali mu opraštamo. Mahom zato što je duhovit ali i zato što ovaj Amerikanac po rođenju mnogo voli Britaniju, njene pejzaže, ekscentričnosti i način života.
Pre dvadeset godina, Brajson je u beskrajno smešnim „Beleškama sa malog ostrva“ pisao o dolasku u Dover i tome kako je krenuo na sever. Ta knjiga je bila toliko zabavna da je dokazala da samo autsajder može da vidi istinu o mestu gde živite. Sada je Brajson (oženjen Britankom i nastanjen u Britaniji) ponovo krenuo na proputovanje po ostrvu jer ga voli. A i zato što je to njegov agent tražio od njega.
To što nam je otkrio jedan je od nekoliko rizika koje je preuzeo pišući o sebi kao o uspešnom piscu koga, u njegovoj sopstvenoj knjizi, prepoznaju na ulici.
Tu su i dalje zabavni susreti sa ljudima u prodavnicama (poput onog kada u H&M-u traži hranu jer misli da je ušao u M&S) i na ulici, kao i u „Beleškama“. Ali, Brajson je od tada napisao seriju veoma uspešnih faktografskih knjiga i njegovo istraživanje je i ovde vidljivo kroz uvide, mudrosti i zanimljivosti. Na primer, u jednom trenutku se u londonskom metrou nalazi 600.000 ljudi „što ga čini većim i interesantnijim mestom od Osla“. Ko bi rekao?
Brajson se veličanstveno suprotstavlja lošim manirima, mediokritetima, pljački, netalentovanim poznatim ličnostima koje su se pojavile od njegovog dolaska jer je ovo knjiga o starenju u zemlji koja vas istovremeno izluđuje i zbunjuje i koju volite.
Najupečatljivija je strast koju unosi kao nekadašnji predsednik Kampanje za očuvanje ruralne Engleske. Iza mnogih pričica stoje dobro potkrepljeni argumenti o potrebi da se Britanija sačuva od betonskog cunamija.
„Ne postoji mesto na svetu koje je bolje uređeno, lepše i udobnije od ruralne Velike Britanije“, kaže pozivajući čitaoce da se uvere u to. Taj argument iznet je sa čvrstinom, šarmom, znanjem i duhovitošću.
Na kraju, on navodi listu razloga zašto i dalje živi u Britaniji. Jedan od njih je fraza koju Britanci koriste kao izraz naklonosti. Dozvolite mi da je ukradem i iskoristim: Bil Brajson i njegova nova knjiga su „do j**a“!
Autor: Kol Moreton
Izvor: independent.co.uk