Trideset prvi Lagunin književni klub bio je posvećen romanu „Simpatizer“. Roman američkog pisca vijetnamskog porekla Vijet Tan Nujena treća je knjiga prvog kola Biblioteke „Amerikana“.
U knjižari Delfi u SKC-u o ovom romanu govorili su urednica knjige Mina Kebin, prevoditeljka Dijana Radinović i književni i filmski kritičar Miroljub Stojanović.
Dijana Radinović je napomenula da je sam naslov knjige dvosmislen utoliko što se ne odnosi toliko na simpatizera neke političke opcije, nego pre svega na čoveka koji saoseća i može da shvati dve strane u sukobu, te stoga ne uspeva da se svrsta ni na jednu stranu. „Glavna tema romana je iskorenjenost, koja se odnosi na sve ljude koji su oterani iz svojih domova i koji, ma gde da se nađu, nigde ne pripadaju. Snaga ove knjige, ono što je najbolje u ovom romanu, leži u njegovoj univerzalnosti i u njenoj aktuelnosti, što je odlika svih velikih dela književnosti.“
Urednica Mina Kebin je istakla da je reč o indirektno autobiografskom romanu budući da su, poput junaka knjige, pisac i njegova porodica izbegli iz Vijetnama u Ameriku i tamo prošli kroz dramu izbeglištva i nerazumevanja „žutih ljudi“ u tom belom svetu. Otuda i potreba pisca da napiše roman o Vijetnamskom ratu iz ugla Vijetnamaca koji nisu potrebni nikome, dakle iz ugla koji se sasvim razlikuje od predstave rata koju su nam plasirali američki filmovi o Vijetnamu. Poruka knjige je, dodala je Mina Kebin, da u Vijetnamskom ratu „niko nije pobedio, svi su izgubili, a Vijetnamci su dobili ono najgore od svih“.
Miroljub Stojanović se osvrnuo na jedan od možda najupečatljivijih delova knjige, kada glavni junak dobija posao da bude konsultant režisera koji snima film o Vijetnamu (očigledna aluzija na Frensisa Forda Kopolu i njegov film „Apokalipsa danas“). „U tom delu je možda najeksplicitnija kritika američke kulture i Holivuda kao moćnog medija koji na izopačen način prikazuje stanje stvari u svetu. Film, koji bi kao takav trebalo da bude izraz kreativnosti, ispostavlja se kao potpuno destruktivan u svojoj funkciji profitabilnosti i potpunog nerazumevanja sudbine ljudi koje treba da prikaže.“ Sa druge strane, knjiga predstavlja i kritiku one druge strane, dodao je Stojanović. „Ne znam nijednu knjigu koja je jasnije artikulisala pitanje da li u ratu bilo koji narod ima pravo da koristi sva sredstva, da li postoje etička ograničenja i za ugrožene narode. Mislim da u ovogodišnjoj produkciji prevodne literature ne postoji knjiga koja je dorasla ’Simpatizeru’ u tom smislu. Knjiga je remek-delo.“
Naredna tribina Laguninog književnog kluba zakazana je za prvi petak u oktobru (6. oktobar) u 18 sati u Delfi Caféu u SKC-u, a tema će biti roman „Lisac je oduvek bio lovac“ nobelovke Herte Miler. Knjiga će do 6. oktobra biti na popustu od 30% u svim Delfi knjižarama i Laguninom klubu čitalaca u Resavskoj 33.