Ukoliko ste oduvek maštali o tome da usvojite cica-macu, vaša prva pomisao bi verovatno bila da svratite do obližnjeg centra za udomljavanje. No, da li bi vam ikada palo na pamet da umesto toga svratite do... knjižare?
Otis & Clementine’s Books and Coffee, knjižara tik na izlasku iz Halifaksa u Kanadi, preduzela je inovativni pristup kako bi podstakla svoje mušterije da udome mačiće. Kada svratite tamo u nameri da pronađete novo štivo za čitanje ili popijete kafu, primetićete nešto neobično. I neverovatno cakano.
Mačiće! I to mnogo njih! Mačiće koji se igraju naokolo ili dremaju među knjigama. I koji vrlo moguće čitaju „Mačka u čizmama“ kada niko ne gleda. Najbolje od svega jeste to što možete da usvojite bilo koje mače iz knjižare i pružite mu dom kakav zaslužuje. Mačke, kafa i knjige... Ima li nečeg boljeg od toga?
Vlasnica knjižare Elen Helmke izjavila je da u knjižari obično čuvaju nekoliko mačića, a često i njhovu mamu. Međutim, knjižarski mačići nisu tek tako sklonjeni sa ulice. Spasilačka ekipa organizacije
South Paw Conservation Nova Scotia ih spašava i donosi u knjižaru. Helmkeova objašnjava: „Svi mačići prilično brzo uđu i izađu iz knjižare, zato što ih brzo udomljavamo.“
Helmkeova je ovaj program udomljavanja mačića pokrenula pre godinu dana kada je došla do zaključka da u njenoj radnji ima mesta za podosta slatkih mačića. Do sada, iz knjižare je udomljeno preko 30 mačaka. I sigurni smo da će brojke samo rasti.
„Neki ljudi svraćaju baš u nameri da vide mačke, dok drugi ušetaju u potrazi za knjigom a pronađu – mačiće“, izjavila je vlasnica. „Bilo kako bilo, odziv i reakcije su sjajne – mislim, ko ne voli mačiće, zar ne?“ Dodala je i sledeće: „Procenat uspešnih udomljavanja je 100 posto, što je fantastično.Raduje me to što mogu da usrećim svoje mušterije koje svrate i oduševe se, neočekujući da ih mačići zateknu tu... To je predivno, a i sama na posao dolazim vesela.“
Spasilačka ekipa organizacije
South Paw Conservation Nova Scotia preuzima na sebe sve obaveze i tvrdi da su sve mačiće i mačke „pregledali veterinari, vakcinisali ih, testirali na mačju leukemiju, očistili od parazita i krpelja, još tokom prvih dana po dolasku u njihov centar ili nakon što bi dostigli određeni uzrast ili zdravstveno stanje.“
„Kreirali smo program za sterilisanje u saradnji sa lokalnim veterinarima kako bi umanjili troškove potencijalnih udomljivača. Udomljavanje mačake nije proces koji radi po principu 'ko pre devojci – njegova devojka'. Mi se trudimo da našim štićenicima obezbedimo najbolji mogući ishod i odgovarajućeg vlasnika.“
Dobra ideja, zar ne?
Autori: Jonas Grinvičius i Mantas Kačeruskas
Izvor: boredpanda.com
Prevod: Aleksandra Branković
Foto: otisandclementines.business.site