Biblioterapeuti ili književni terapeuti su stručnjaci za knjige. Knjiga ima toliko da za mnoge ne bismo ni znali da ne postoje oni koji čitaju mnogo, i koji umeju da prepoznaju koja knjiga odgovara vašim afinitetima i trenutnom raspoloženju. Oni umeju da probude u nama čar čitanja odgovarajućih knjiga u pravom trenutku. U tom smislu vam književni terapeut može promeniti život – naročito u ovo doba kada smo prezauzeti i nemamo vremena ni za šta.
Zašto se odlučiti za biblioterapiju / književnu terapiju?
Ovaj oblik terapije nam dolazi iz Londona, grada gde je život često stresan usled visokih kirija, gužvi u saobraćaju i dugotrajnih putovanja do radnog mesta, i mnogo radnih sati. Ovaj grad nije idealno mesto da se otarasite stresa i napunite baterije. Troškovi za tradicionalne ili konvencionalnije oblike terapije mogu iziskivati i dosta novca i mnogo posvećenosti. Književni terapeuti vam pružaju uslugu „prepisivanja“ knjiga prilagođenih vašoj ličnosti i trenutnom raspoloženju, a koje možete čitati po sopstvenom nahođenju što vam daje dosta prostora. Seanse se mogu voditi onlajn ili oflajn (uživo). Za one kojima tradicoionalna terapija nije bila pomogla, književna terapija može biti pravi izbor.
Iako mnogi terapeuti u okviru svojih tretmana mogu da preporuče knjige kao pomoćno sredstvo, književna terapija je jedna od retkih praksi koje nude isključivo knjige kao lekovito sredstvo, bilo u publicističkoj ili formi fikcije.
Kako je nastala ova praksa?
Premda se začeci biblioterapije javljaju još u antičkoj Grčkoj, ovaj koncept je u potpunosti zaživeo u vreme svetskih ratova, kada su ratni veterani, žrtve posttraumatskih stresnih poremećaja, uključivani u biblioterapeutske programe.
Kome ovakav vid terapije može biti od pomoći?
Po svemu sudeći, književna terapija najviše odgovara osobama između 18 i 45 godina, osobama koje često prolaze kroz ozbiljne životne promene, bilo da je to upis na fakultet, stupanje u brak, roditeljstvo, pitanje karijere i životnog poziva, bolset, razvod, i ostalo. Proces čitanja deluje kao jedan od boljih vidova meditacije, pri čemu se povezujemo sa mislima autora, stičemo osećaj da nas neko razume, dok istovremeno saosećamo sa junacima. To može imati neverovatan terapeutski učinak. Većina ljudi može imati koristi od ovakvog vida terapije u nekom periodu svog života. Ohrabrujemo vas da pokušate.
Šta da očekujete od seanse?
Pre nego što seansa počne, odgovorićete na nekoliko pitanja o vašem trenutnom stanju, čitalačkim navikama, interesovanjima i životnom stilu. Ti podaci će biti upotrebljeni kako bi vam se prepisala odgovarajuća terapija. Nakon seanse, dobićete spisak „prepisanih“ knjiga, skrojen po vašoj meri i situaciji u kojoj se nalazite. Možete ugovoriti još seansi, ukoliko ima potrebe za time.
Da li pomaže?
Iako psihijatrijska i psihoterapeutska praksa, savetovanja i seminari, imaju svoje pogodnosti i namenu, ponekad nam nedostaje samo dobra knjiga jer nam tekst može biti od veće pomoći, pa i u odnosu na najboljeg terapeuta na svetu.
Istraživanja su pokazala da čitanje usporava disanje do tačke koja se poklapa sa onom koju dosežete kada radite jogu ili meditirate. Čitanje pruža osećaj spokoja i opuštenosti, uz dodatan osećaj prihvaćenosti time što se saosećate sa autorom ili junakom. Već sam taj osećaj ima snažnu terapeutsku moć.
Niste ljubitelji seansi? Zatražite samo spisak literature po vašoj meri.
Još danas možete da se posavetujete sa jednim od književnih terapeuta. Ukoliko to ne želite, imate opciju da poručite spisak literature koji će jedan od književnih trapeuta sastaviti samo za vas. Bilo da vam je potrebna terapija, preporuka za literaturu koju ćete poneti na odmor ili zabavno štivo koje će vaša deca čitati tokom raspusta, književni terapeuti su tu za vas.
Autor: Bidžal Šah
Izvor: booktherapy.io
Prevod: Aleksandra Branković