U jednominutnom intervjuu književnica nam otkriva svoja kratka razmišljanja o književnosti, radnim navikama i svojim idolima.
Gde se nalazite trenutno i šta možete da vidite?
Gledam kroz prozor naše kuće u Londonu, vidim bršljan koji vapi za podrezivanjem i vidim kuhinju susedne kuće, u kojoj neko pegla. Ja sam okoreli voajer svojih suseda, više se i ne trudim da se sakrijem.
Šta trenutno čitate?*
Čitam „The Mandibles: A Family, 2029-2047“, roman moje prijateljice Lajonel Šrajver. Reč je o potpunom finansijskom i društvenom slomu sveta, prestravljena sam.
*(Intervju je rađen 2016. godine.)
Navedite svog omiljenog autora i razloge zbog kojih se divite njemu/njoj.
Veliki sam ljubitelj Sare Voters. Ne samo zato što ume da ispriča odličnu priču, sa kompleksnim likovima i neočekivanim obrtima, već i zato što predivno piše. Čitam rečenice i psujem sebi u bradu, jer znam da nikad neću umeti da složim reči na način koji će proizvesti tako dobar efekat, kao što ona ume.
Opišite sobu u kojoj najčešće radite.
Pišem u svojoj radnoj sobi kod kuće. Soba je mala i udobna, sa velikim, zakrivljenim, tamno crvenim stolom, prozorom koji gleda na baštu, sa pogledom na susede, i ogromnom hrpom knjiga i papira iza stola.
Koji izmišljeni lik ima najviše sličnosti sa vama?
Volela bih da sam vrcava poput Elizabet Benet, ali verujem da sam sličnija Elenor Dašvud iz romana „Razum i osećajnost“ – razumna, dobronamerna i pomalo nezgrapna.
Ko je vaš heroj/heroina izvan literature?
Oduševljava me Malala Jusafzai*, jer je nakon svega kroz šta je prošla ostala srdačna, optimistična i puna nade u budućnost.
*(Pakistanska učenica i aktivistkinja. Godine 2014, sa 17 godina, dobila je Nobelovu nagradu za mir, čime je postala najmlađa osoba u istoriji koja je dobila ovu nagradu za bilo koju oblasti.)
Izvor: independent.co.uk
Prevod: Maja Horvat