U Narodnoj biblioteci „Filip Višnjić“ u Bijeljini 15. decembra predstavljena su sabrana književna dela Borislava Pekića, jednog od najvećih srpskih pisaca 20. veka.
Književno veče otvorila je bibliotekarka Valentina Živić koja je na početku u kratkim crtama podsetila posetioce na Pekićevu biografiju i glavna književna dela.
Urednik u Izdavačkoj kući „Laguna“ Dejan Mihailović rekao je novinarima da je od 2011. do kraja 2014. godine štampana cela kolekcija Pekićevih književnih dela, ukupno 14 naslova u 22 toma, sa početnim tiražima od 2.000 primeraka, a pojedini romani doživeli su već peto izdanje.
„O Pekiću vlada peredsrasuda da je pisac čija se dela teško čitaju zbog Pekićeve erudicije i zamašnih romana čiju je građu on do u tančine istraživao i utkivao u svoje delo. Ali on je uistinu izvanredan stilista i duhovit i zabavan pisac, čitljiv i do danas aktuelan, a svaka od njegovih knjiga može se čitati bez ikakvog predznanja o temama koje pokreće“, istakao je Mihailović.
Na veoma posećenoj promociji u Bijeljini, publici je o Pekiću govorila njegova supruga Ljiljana Pekić, koja sa kćerkom, zetom i unukom vodi Fondaciju „Borislav Pekić“ i uređuje piščeve rukopise. Po profesiji inače arhitekta, ona je navela da sebe posle piščeve smrti u potpunosti unosi u suprugova dela koja priređuje i priprema za štampu jer je iza Pekića ostalo neiscrpno blago – njegova pisma, trake, dnevnici, intervjui, eseji i zapisi na više od 30.000 strana.
„Uživanje je raditi na njegovim delima”, dodala je, „ali je to odgovoran i zahtevan posao jer je on bio jako predan, pedantan u poslu i neumoran, kao da je imao dva ili tri života.”