Islamski kvintet ovenčan je nagradom Granadillo 2010
Kao završetak panorame epskih razmera započete u mavarskoj Španiji petnaestog veka, radnja ovog petog romana Islamskog kvinteta zbiva se u dvadeset i prvom veku, a premešta se iz Lahora u London, iz Pariza u Peking. Pripovedač jednog jutra dobija telefonski poziv – došlo je vreme da vrati stari dug. Dug naplaćuje Muhamed Aflatun, zvani Platon, plahovit ali nadareni slikar iz otadžbine, gde je ljudsko dostojanstvo srozano do dna.
Kako se priča odvija, upoznajemo Platonovu prijateljicu Alisu Stepford iz Londona, nekadašnju slikarku, a sad vodećeg muzičkog kritičara u Njujorku; potom Zločestu Latifu, domaćicu iz Islamabada koja je zbog svoje ljubavi prema generalima primorana da pobegne u Pariz, gde preko noći postaje ljubimica pomodnih salona, okupljališta intelektualaca koji je prozivaju Didroom islamskog sveta; a tu je i Ðindje, zvana Zlatna leptirica, prva pripovedačeva ljubav.
U ovu hroniku savremenog života utkana je i pripovest o burnoj prošlosti Ðindjeine porodice. Njen čuveni predak Du Vensju predvodio je, u devetnaestom veku, pobunu muslimana u Junanu, i gotovo čitavu deceniju vladao je tom oblašću kao sultan Sulejman, iz svoje prestonice Dalija.
Noć Zlatne leptirice otkriva Alija u punom stvaralačkom zanosu, istovremeno maštovitog i inteligentnog, satiričnog i nadahnjujućeg.
Moje licno misljenje nakon procitane kvintologije tarika alija je da je sto se tice istorije islama, odnosa sa narodima pod njihovom vlascu i razlicitim periodima islama sirom sveta lepo docarao zivot navike tradiciju istoriju ali da je previse u svih 5 knjiga potencirao emotivne odnose kao centralnu temu. Radnje se svode na odnose izmedju muskaraca i zena razlicitih sklonosti i stekao sam utisak da je previse toga a premalo o islamskom svetu na sta naslovi i opisi njegovih knjiga navode.Knjige definitvno treba procitati i sigurno nisu dosadne ali su malo zamorne sa tolikim isticanjem u prvi plan emotvnih odnosa.
Da li Tarik Ali ima određeni cilj kada započne da piše svoje priče? Da li razmišlja o tome ili samo stavlja na papir (ili gde već) ono što izvire iz njega? Ova priča (ili više povezanih životnih priča) može da se tumači na više nivoa, a jedan je i politički. Naravno da Ali kao potku ima ljubav, ali treba obratiti pažnju na socijalne i političke odnose i prilike koje postavlja u jedan prirodan okvir. Gleda ih bez ulepšavanja i preterivanja, pomalo satirično i šalje poruku kako ljudi sve više razmišljaju onako kako im drugi kažu. Da li mu je cilj da ispravi to svojim pričama? Čak i ako nije, volela bih da jeste i nadam se da će uspeti u tome. Noć Zlatne leptirice ima tu moć.
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.