16.09.2013.
Porodični krug
Evgenija Anđelković
Radnja romana je smeštena u Mađarsku pedesetih godina XX veka, a posmatramo je kroz pametne oči petogodišnjeg dečaka koji živi s dedom i babom, odvojen od oca koji je proglašen izdajnikom…Dečak provodi vreme u igri sa stvarnim i zamišljenim drugarima, i nikad nismo sasvim sigurni šta je istina a šta je san…Deda mu često priča o životu, o svakodnevnim jednostavnim stvarima, o sreći i nesreći, o ljubavi i mržnji, o strahu i hrabrosti; priča mu čudesne priče koje je njemu ispričao njegov deda, priče kombinovane sa legendama, priča mu događaje života i događaje smrti, o tome kako preci žive u nama, sve se to isprepliće, i stvarno i nestvarno, a treba da ostane u dečakovom sećanju, da pamti prošlost i porodicu jer "…krug se nigde ne prekida, nego se uvek vraća…" Ma šta se desilo, misli i sećanja nam niko ne može oduzeti!…Dragulj od romana, na malo strana sažima pregršt emocija koje deluju još snažnije jer se prelamaju kroz oči i dušu jednog deteta…Predivan roman!
09.03.2012.
Kraj jedne porodične priče
Joca
Nekoliko sablasnih priča se prepliću i sudaraju u ovom složenom romanu, u kome se neimenovani narator, neki će reći pisac lično, priseća zbunjujućeg ranog detinjstva u Mađarskoj. Dečak, koji je petogodišnjak u vreme početka priče, sa strahopoštovanjem se seća obožavanog oca koji je daleko, konfliktnog udovca koji je izdao svoje najdraže i najbliže onima koje je bespogovorno služio, a ipak bio obeležen kao izdajnik. Dečak se često seća i svojih drugara i zajedničkih igara, ali i osoba koje su na neki način obeležile njegovo odrastanje: svoje bake, neosetljive i ravnodušne na sreću, patnju i bol, kao i živopisnog dede, veterana I svetskog rata - njegovih priča iz bogate mađarske istorije i folklora , kao i iskrivljenog rodoslova. Deda pokušava pripovedanjem priča spasiti i sebe i dečaka, realnost je suviše surova da bi se sa njom suočio. Horor tadašnjeg života odraslih viđen je kroz oči petogodišnjaka nevinog srca i nesavršenog razumevanja sveta oko sebe, što čitaočev doživljaj priče čini još potresnijim. Ovo je intezivan, psihološki jak i emotivan roman jednog od najboljih evropskih romanopisaca. Obavezno pročitati!
01.03.2012.
Kraj jedne porodične priče
Boksi
Odlično delo, jedna odlična porodična priča. Starac, odbijajuci da se suprotstavi realnosti beži sa svojim uspomenama u prošlosti u kojoj veruje da i dalje može naći spasenje. Za svog unuka pronalazi fantastični spektar prica, jednu porodičnu sagu i neverovatan svet mitova i legendi. To je jedna porodična priča. Ali, nisu bajke, realne priče, neimenovani narator se priseća. Deda govori o svojim godinama u vojsci tokom rata, o svojoj mladosti. Njegove priče su divne ali uznemirujuće. Vlasti odvajaju sina i oca, jednog od drugog, i onda odlaze u potragu za dečakom, koji je narator ove neobične fantastike. Ali dečak je bio slobodan u iskrenosti i pričama svog dede, i oseća se ovlašćenim da daje i tamno i strastveno svedočanstvo izdaje i kazivanja istine sveta odraslih sa kojim je suočen. Konačno, počinje da razume kako će i druge vrste porodičnih priča završiti. Ono što čini kraj porodične priče tako moćnim je Nadašova upotreba deteta kao lica koje nam govori i koje je "filter" za iskustva odraslih komunističke Mađarske. Mit, istorija i politička realnost su odlično prikazane u ovom nadahnutom i lepom romanu Petera Nadaša. Roman je simboličan i beskrajno ubedljiv. Svima bih ga preporučila, odlican je!
22.02.2012.
Kraj jedne porodične priče
Snežana
Radnja romana je postavljena u posleratnu Mađarsku i govori o dečaku koga deda, pričajući mu biblijske priče i predanja o porodici i istoriji, pokušava utešiti i zaštititi od surove stvarnosti – smrti majke i odsutnosti oca, inače žrtve političkog režima. Nadaš priču pripoveda u prvom licu, viđenu i doživljenu kroz oči deteta, čije se shvatanje realnosti značajno razlikuje od shvatanja odraslog čoveka. Zbog toga čitalac nikada ne može biti siguran šta je realnost, a šta poizvod dečije mašte. Dečak će na pravi način shvatiti važnost dedinih priča tek kada se suoči sa još većom tragedijom: saznanjem da je otac proglašen neprijateljem države, smrću deke i bake i odlaskom u sirotište za decu izdajnika. Priče postaju njegovo jedino vlasništvo, jedina vredna stvar koja mu je ostala u životu i koju mu niko ne može oduzeti. Predivan i emotivan roman koji sa zadovoljstvom ga preporučujem!
16.02.2012.
Kraj jedne porodične priče
Tamara
Jedna rec je dovoljna, SAVRSENSVO! Knjiga koja vas vodi kroz snove i secanja, do vracanje u stvarnost.. Perfektno...
Pogledaj sve komentare (7)
Kraj jedne porodične priče
15.02.2012.
Magdalena
Stvarno maestralno delo.Veoma je lepo ispricana radnja.Uzivala sam citajuci ga.vodi od snova do secanja i to je ono sto ga cini interesantnim.Moja preporuka.
Kraj jedne porodične priče
15.02.2012.
Tatjana
Cinjenica je da bas u umovima mnoge nase starine lezi obilje mudrosti i zivotne filozofije i da zivot nije stvar nicije volje, da se u dusi coveka vodi bitka.
Slusajuci ovakve dedine price, decak shvata sustinu borbe zvane zivot. Te dedine price su i jedino porodicno nasledje decaku.Nisu ovo bajke, vec stvarne price i uspomene iz zivota, epizode iz velikih istoriskih dogadjaja, napetosti i olaksanja, strepnje i radosti,malo hleba i masti za obrok, prelezana kolera...
Uzmimo savete od starijih o zivotu, ucimo od njih jer oni su ga skupo platili a mi smo te savete dobili badava,bas kao i decak sto uci od svog dede...
Zatvori