Prva knjiga u kojoj se objašnjava kako starimo na ćelijskom nivou i kako jednostavnim promenama možemo da očuvamo zdravlje i vitalnost.
Jeste li se ikada zapitali zašto neki šezdesetogodišnjaci izgledaju i ostavljaju utisak kao da im je četrdeset godina, dok neki četrdesetogodišnjaci deluju kao da im je šezdeset?
Starenju i bolestima doprinose mnogi činioci, ali je doktor Elizabet Blekbern otkrila biološki indikator nazvan telomeraza, enzim koji obnavlja telomere, čija je uloga da štite naše genetsko nasleđe. Naučna istraživanja dr Blekbern i dr Elise Epel pokazuju da su dužina i zdravlje telomera biološka osnova uzajamne veze tela i psihe o kojoj se dugo teoretisalo. Dr Blekbern, dr Epel i drugi naučnici otkrili su da promenama u svakodnevnim navikama možemo da zaštitimo svoje telomere i produžimo zdrav i aktivan život.
U
Telomerama autorke nam otkrivaju da kvalitet sna, fizička aktivnost, aspekti ishrane, pa čak i određene hemikalije kojima smo izloženi ostavljaju dubok uticaj na naše telomere i da ih hronični stres, negativni oblici razmišljanja i napregnuti međuljudski odnosi nagrizaju i skraćuju.
Bazirana na naučnim saznanjima, ova knjiga sadrži spisak korisnih namirnica, savete o vrsti i količini fizičkih aktivnosti zdravih za telomere, mentalne trikove koji štite od stresa, te informacije o tome kako da sačuvate svoju decu od oštećenja telomera, počevši još od njihovog razvoja u utrobi pa sve do rane zrelosti.
Dr Elizabet Blekbern je dobitnica Nobelove nagrade za otkriće uloge telomera u procesu starenja. Dr Elisa Epel je stručnjak za psihološki pristup poboljšanju kvaliteta života.
Spisak referentnih tekstova i istraživačkih radova korišćenih u knjizi možete pogledati
ovde.